HÜKÜMET YENİ YOL HARİTASINI BELİRLEDİ

17 Aralık sonrası tüm planlar değişti.Başbakan Erdoğan ilk kez Çankaya adaylığından vazgeçme sinyali verdi.

HÜKÜMET YENİ YOL HARİTASINI BELİRLEDİ
17 Aralık sonrası tüm planlar değişti.Başbakan Erdoğan ilk kez Çankaya adaylığından vazgeçme sinyali verdi.
 
Başbakan Erdoğan, partide uzun süredir tartışılan iki önemli konuda, ilk kez yol haritası çizdi. Erdoğan, 3 dönem şartının kaldırılabileceğini açıklarken, Cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçip, Abdullah Gül ile '5 yıl daha devam' sinyali de verdi. Bu durumda Erdoğan 2015 seçimlerine partisinin başında girecek ve 3 dönemi tamamlayan 74 AK Parti milletvekili de tekrar aday olabilecek.
 
Gazeteport'un haberine göre; Erdoğan dün yerel medya temsilcileriyle yaptığı toplantıda, Cumhurbaşkanlığı adaylığı sorusuna 'Şu an gündemimizde yok. Mevcut Cumhurbaşkanımız devam edebilir' dedi. Böylelikle 7 yıldır Çankaya'da bulunan Gül'e, bu yıl Ağustos ayında yapılacak seçimlerde aday olması halinde ve halk seçerse 5 yıl daha Cumhurbaşkanlığı yolu açılacak.
 
‘Arkadaşlar isterse’ bir dönem daha!
 
 
Erdoğan, "Üçüncü dönemin sonunda devam etmeyi düşünüyor musunuz?" sorusuna ise, "Benim böyle bir talebim yok. Ancak parti isterse kongreye giderim. Benim dileğim üç dönem çalışma bir dönem dinlenme. Sonra tekrar göreve devam" yanıtını verdi. 3 dönem şartı kalkarsa Erdoğan 2015 seçimlerine de AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla katılacak ve milletvekili adayı olabilecek.
 
Başbakan bir süre önce de El Cezire TV'ye verdiği röportajda da 'Partimizdeki kuruluşta aldığımız prensip kararı üç dönem arka arkaya milletvekili olan bir dönem ara vermek durumundadır. Ondan sonra tekrar aday olabilir. Bu şu anda geçerlidir. Bu kararı değiştirebilecek merci partimizin kongresidir. Başka bir merci değiştirmez. Ben kendim böyle bir teklif de getirmem' demişti.
 
KİMLER ETKİLENECEK ?
 
AK Parti içinde de Erdoğan’ın 2015 seçimlerine Başbakan ve parti lideri olarak katılması, tüzükteki 3 dönem kuralının değişmesi isteniyor. Tüzüğün 153’üncü maddesinin olağanüstü kongre ile değiştirilmesi hedefleniyor. Bu kural değişirse 2015 genel seçimlerinde şu isimler yeniden milletvekili adayı olabilecek. Aksi taktirde TBMM dışında kalacak.
 
KABİNE: Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Ali Babacan, Ömer Çelik, Mehdi Eker, Faruk Çelik, Mevlut Çavuşoğlu, Hayati Yazıcı, Taner Yıldız.
 
PARTİ YÖNETİMİ: Abdülkadir Aksu, Hüseyin Çelik, Salih Kapusuz, Bülent Gedikli, Reha Denemeç, Nükhet Hotar, Haluk İpek.
 
 
MİLLETVEKİLLERİ: Cemil Çiçek, Sadullah Ergin, Nihat Ergün, Binali Yıldırım, Egemen Bağış, Suat Kılıç, Hüseyin Tanrıverdi, Edip Uğur, Fatma Şahin, Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Burhan Kuzu, Nimet Baş, Recep Akdağ, Necati Çetinkaya, Sadık Yakut, Vecdi Gönül, Nafiz Özak, Mehmet Ali Şahin, Sefer Üstün, Cevdet Erdöl, Mustafa Ataş, Halide İncekara, Sait Açba, Ruhi Açıkgöz, Rıza Alaboyun, Fahrettin Poyraz, Vahit Kiler, Bayram Özçelik, Ali Küçükaydın, Mehmet Daniş, Ünal Kaçır, Enver Yılmaz, Nevzat Pakdil, Hakkı Köylü, Muzaffer Baştopçu, Fehmi Kinay, Mehmet Katsal, Nusret Bayraktar, Şaban Dişli, Yılmaz Demir, Mustafa Demir, Ahmet Yeni, Afif Demirkan, Yahya Akman, Şükrü Ayala, Zeyit Aslan, Köksal Toptan, Ziyaettin Akbulut, Mehmet Sarı, Kerim Özkul, Harun Tüfekçi, Hasan Ali Çelik, Murat Yıldırım.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER