İÇİŞLERİ BAKANI MUAMMER GÜLER OĞLUNUN EVİNDEN ÇIKAN PARAYI AÇIKLADI

Muammer Güler, Candaş Tolga Işık'a oğlunun operasyonda alınan paraları niye evde sakladığını ve nereden geldiğini anlattı

İÇİŞLERİ BAKANI MUAMMER GÜLER OĞLUNUN EVİNDEN ÇIKAN PARAYI AÇIKLADI

Candaş Tolga Işık'ın "Ve söz Muammer Güler'de" başlığı ile Posta Gazetesi'nde yer alan köşesi... İstifanızı verdiğinizi söylediniz. Başbakan Erdoğan ne dedi?

17 Aralık sabahı görevden affım, görevden azlim ve istifam dahil her şeye hazır olduğumu söyledim. Başbakan da ‘Gereğini kendim yapacağım' dedi.

Telefon konuşmasında Reza Zarrab'a bir polis müdürünü görevden alacağınızı söylediğiniz iddia ediliyor.Olay şudur: Bir ilçe emniyet müdür yardımcısı,
Reza Zarrab'ı 1 milyon dolar vermediği taktirde organizeden operasyon yaptırmakla tehdit etmiş. Bana iletti. Biz de soruşturma açtık. Sonra fark ettik ki bu soruşturma bir şekilde tıkanmış! Reza Zarrab'ın İstanbul Emniyeti'ne
bizzat başvurusu da var, bu polis müdürü tarafından tehdit edildiğini açıkça söylüyor.


Operasyonun kilit adamı olarak görülen Reza Zarrab'ı nasıl tanıdınız?

Oğlumun 2004-2008 arasında iş yaptığı bir akrabamız var. Bu şahıs oğluma bir borç taktı! Battıklarını söyleyip senetler düzenlediler. O senetleri de ödemediler. Sonra bu çocuk Reza Zarrab'ın Çin'deki operasyonlarının başına geçmiş.
Oğlum da “Madem bunun yanında duruyor, para kazanıyor, alacağımızı tahsil edebilir miyiz?” diye düşünerek
Reza Zarrab'la tanışıyor. Budur tanışıklığımız.

Zarrab'ın sizden talepleri olmuş?

Kanunsuz tek bir olay yoktur. Her vatandaş için yapılacak işlerdir. Örnek; kardeşi vatandaşlık için başvurmuş.
Araştırma yapılmış. MİT raporu, Emniyet raporu,
idari tahkikatı olumlu... Tehdit edilmiş. Doğru çıkmış.
Koruma verilmiş.

Oğlunuz Barış Güler'in evinden çıkan paralar çok tartışılıyor?

Anlatayım... O paralar oğlumun Bahçeşehir'deki villasının satışından elde edilen paradır. Bütün belgeleri de mahkemede ibraz edilmiştir.

Peki, neden bu paraları bankada değil de evde tutuyor

Satış sırasında bir ipotek sorunu doğmuş. Dolayısıyla paranın bankaya konulması halinde kaynağının gösterilmesi mümkün değil. O nedenle 1 milyon 200 bin dolarlık ipoteğin çözülmesi için beklemişler.

Zarrab ile görüştünüz mü hiç?

Görüştüm. Bana ziyarete geldi. Hatta görüşeceğim zaman Emniyet teşkilatından bu adamla ilgili bilgi istedim. Bana yanlış bilgi verildi. “Yürüyen bir tahkikat var. Görüşmeyin” denebilirdi. Bu ağır bir suçtur. Dahası dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a gönderdim bu adamı, “Tehdit ediliyor” diye... İl Koruma Kurulu kararı ile resmi koruma verildi. 22 milyar dolar ihracat yapan birinden bahsediyoruz...

Oğlumun bunu hak etmediğini düşünüyorum. Benim oğlum dünyanın en temiz insanlarından biridir. Bütün çevrem oğlumu bu haliyle tanır. Oğlumla ilgili suçlamaların hiçbirinden delil bulunamadı. Sadece ‘rüşvet aracılığı' diye katalog bir suçtan o da tutuklamayı gerektirmediği halde tutuklama yapıldı. Onun da kanuni unsurları eksiktir.
Medyada oluşturulan baskı nedeniyle böyle bir karar verildi
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER