İşçilerin festivali başladı

VI. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, İstanbul'da gerçekleştirilen açılış etkinlikleri ile başladı. Yurtdışından sinemacıların ve direnişçi işlerin de sahne aldığı etkinlik için gelenler Maçka Mustafa Kemal Amfisi'ni hınca hınç doldurdu

İşçilerin festivali başladı

İlk olarak İstiklal Caddesi'nde geleneksel Festival yürüyüşü gerçekleştirildi. Saat 17.00’de Beyoğlu Tünel’de buluşan yaklaşık 100 kişi Ritmart grubu eşliğinde yürüdü. Yürüyüş sırasında Demirören AVM'ye girilerek, Beyoğlu'ndaki kentsel ve kültürel katliam protesto edildi.

Geçmiş yıllarda Emek Sineması ve Yeni Rüya gibi Beyoğlu sinemalarında geçekleştirilen açılış gecesi etkinliği, pek çok sinema kapatıldığı için bu yıl İTÜ Maçka Kampusü Mustafa Kemal Amfisi’ne taşındı.

Geniş Aile dizisindeki 'Koyu Bilal' tiplemesiyle bilinen Fırat Tanış’ın sunuculuğunu üstlendiği gece, Festival komitesinden Didem Kırış'ın açılış konuşması ile başladı. Kırış, bu yıl "Doğal olarak Direniş" sloganı ile düzenlenen Festival'in ana temasının doğanın metalaşmasına karşı verilen mücadeleler olduğunu söyledi.

Festival'de gösterilecek filmler için hazırlanan fragmanın ardından Metal işçilerinin direnişlerini anlatan görüntüler sahneye yansıdı. Daha sonra bu yılki düzenleyici kuruluşlardan Birleşik Metal-İş Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı.

Gecede Mas-Daf ve Ontex fabrikalarında direnişlerini sürdüren işçiler de sahne alarak dayanışma mesajlarını iletti.

Laz Marks'ın da sahne aldığı gecede ABD, Japonya ve Filistin'den gelen konuklar da birer konuşma yaptı.

Altı yıldır ödülsüz ve yarışmasız bir etkinlik olarak yoluna devam eden Festival'de her yıl olduğu gibi yine bir set emekçisine teşekkür plaketi verildi.

Konuşmaların ardından Bandista'nın sahne aldığı gece, HES'lere karşı mücadeleleri konu alan 'Sudaki Suretler' filminin gösterimiyle sona erdi.Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER