İŞTE MADDE MADDE ÖĞRETMEN ROTASYONU ...

MEB'den Öğretmene Rotasyon Konusunda Flaş Açıklamalar

İŞTE MADDE MADDE ÖĞRETMEN ROTASYONU ...

MEB insan Kaynakları Genel Müdür Vekili Fethi Fahri Kaya öğretmene rotasyon ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

İşte Kaya'nın açıklamalarından öğretmene rotasyon ile ilgili son durum:

1.Rotasyon büyükşehirlerde öğretmenlerin okullarının bulunduğu valiliklerce belirlenen eğitim bölgeleri içinde yapılacak.

2.Öğretmenin görevli bulunduğu okulun eğitim bölgesi içindeki en yakın okullara rotasyonu yapılacak. Yani öğretmenlerin sadece okulu değişecek Aynı eğitim bölgesi içinde görev yapan öğretmenlerin kendi aralarında yerleri değişecek.

3. Öğretmenin görev yeri bir ilçedeyse buna uzak başka bir ilçeye rotasyonu yapılmayacak. Öğretmenlerin kurulu düzenlerinin bozulmaması için böyle bir karar alındığı söylendi

4. Öğretmen başka bir eğitim bölgesine rotasyon isterse bu talebini de değerlendirilecek.

5. Rotasyon büyükşehirler dışında merkez ilçesi olmayan tek bir eğitim bölgesi olan illerde ise il içinde yapılacak. Böylece öğretmenlerin bulundukları kuruma daha bir şevkle ve heyecanla hizmet edecekleri düşünülüyor.

6. Ara sınıf okutan öğretmenler hemen rotasyona tabi olmayacak. Öğrencilerini 4.sınıftan  mezun etmeleri beklenecek

7. Şehit ve gazi yakını öğretmenler ile engelli öğretmenleri rotasyondan ve zorunlu hizmetten muaf tutulacak

8. Eş durumu tayinlerinde illerinde norm yoksa eşler 3. bir ilde buluşturulacak.

9. Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde çalışan öğretmenlere birinci yüzde 25 ikinci yıl yüzde 50 üçüncü yıl yüzde 100 ek hizmet puanı verilecek.

10. Zorunlu hizmet bölgelerinde çalışan şehit ve gazi yakını öğretmenler ile engelli öğretmenler hizmet süresinin tamamlanıp tamamlanmasına bakılmaksızın tayin isteyebilecek.

11. Dershane öğretmenleri için istihdamı 1 Temmuz - 1 Ağustos 2015 arasında yapılacak. Bu site içinde başvurular alınacak ve mülakatlar yapılarak atamaları gerçekleştirilecek.

12. Öğretmen atamalarında ki tercih sayısı ise 25'den 40'a çıkacak.

kamugündemi.com

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2015, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 8 yıl Önce

6.madde çok çok sakıncalı. ara sınıfların rotasyondan muaf olması kesinlikle yanlış. örnek: bu yıl 3.sınıfı okutan bir öğretmen gelecek yıl 4.sınıfa devam etmez, yeni görevde olan bir öğretmen arkadaşıyla anlaşıp, okul idaresiyle de mutabık kalıp gelecek yıl 1.sınıfa dönebilir. o zaman rotasyondan 4 yıl daha zaman kazanır.

Öğretmen
Öğretmen - 8 yıl Önce

Rotasyon en yakın okula olacaksa hiç anlamı yok. Emekliliği gelmiş öğretmenler emekli olmayıp kendi aralarında merkezi okullarda yer değiştirecekler. Ben de 19 yıldır hayalini kurduğum semtlere yine uzaktan bakacağım

SIRADAKİ HABER