Julian Assange: Facebook bir casus makinesi

Wikileaks kurucusu Julian Assange, Facebook için “şimdiye kadar icat edilmiş en dehşet verici casus makinesi” dedi.

Julian Assange: Facebook bir casus makinesi

Wikileaks kurucusu Julian Assange, Russia Today’e verdiği röportajında Facebook’un insanların isim ve bilgileri hakkında dev bir veritabanı olduğunu ve kullanıcıları tarafından gönüllü olarak kullanılsa da, ABD istihbaratının kullanması için geliştirildiğini iddia etti.

Facebook’u “şimdiye kadar icat edilmiş en dehşet verici casus makinesi” olarak tanımlayan Assange, “Herkes şunu anlamalı ki, arkadaşlarını Facebook’a ekleyerek ABD istihbarat servisleri için bedavaya çalışıyorlar ve onlar için bu veritabanını oluşturuyorlar” dedi.

Facebook’un ABD istihbaratı tarafından yönetildiğini falan iddia etmediğini belirten Assange, kayıtlara erişimlerinin olmasının bile yeterince tehlikeli olduğunu söyledi.

Assange, “Yani, Facebook şimdi ABD istihbaratınca mı yönetiliyor? Hayır, öyle değil. Basitçe mesele şu ki, ABD istihbaratı onlara yasal ve siyasi baskı yapma kapasitesine sahip” dedi.

Assange, Wikileaks belgelerinden bahsederek gerçekten önemli olan belgelerin henüz yayınlanmadığını çünkü kendilerinde “Top Secret” belgelerin olmadığını, asıl yüz kızartıcı belgelerin bunlar arasında bulunduğunu söyledi.


 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER