Kamu lojmanları yıkılıp yerine AVM ve hastane yapılacak

Şehir merkezlerinde bulunan ve arazisi para eden kamu lojmanları el değiştirmeye hazırlanıyor.

Kamu lojmanları yıkılıp yerine AVM ve hastane yapılacak

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile el sıkışan Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Başkent'ten başlamak üzere şehir merkezindeki bazı lojmanları boşaltacak. Buralarda oturan üst düzey bürokratlar için TOKİ şehre daha uzak yerleşim yerlerinde konut yaparken, mevcut lojmanların yerine alışveriş merkezi veya özel hastane gibi kuruluşların yapılması planlanıyor. Konuya ilişkin ilk somut adım Ankara'nın lüks yerleşim yerleri arasında gösterilen Oran'daki Atakent Devlet Mahallesi'nde atılıyor. Aralarında daire başkanı gibi üst düzey 182 bürokratın oturduğu lojmanların yer aldığı konutlar boşaltılacak. Bu kapsamda memurların mağduriyet yaşamaması için de TOKİ'nin Yapracık konutlarında bina satın alındı.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile yüzde 50 hasılat paylaşım modeli ile anlaşan TOKİ, buralara alışveriş merkezlerinin yanı sıra lüks konut gibi para eden binalar inşa edilmesi üzerinde duruyor. Başbakanlık'a gönderilen Kamu Konutları Yönetmeliği'nde yapılacak değişikliğin ardından sistem işlemeye başlayacak. Memurların oturduğu lojmanların kira bedelinin metrekare olarak 2,25 lira olduğuna işaret eden Maliye kaynakları, "Oran'da bulunan Atakent Devlet Mahallesi gibi arazisi para eden lojmanlarımız var. Buralar yıkılarak bürokratlar için TOKİ şehrin biraz dışında lojman yapabilir. Atakent için ortalama lojman kirası 200-300 lira arasında değişiyor. Bölgede normal bir dairenin kira fiyatı ise bin ile 2 bin lira arasında. Dolayısıyla kamuya ek gelir sağlanmış olur." dedi.

Kamu lojmanlarında oturan memurlara 2011 yılbaşında yüzde 7,27 ile yüzde 7,60 arasında zam yapıldı. Metrekare kira bedeli kaloriferli konutlarda 2,25 liraya, kalorifersiz konutlarda da 1,71 liraya yükseldi. Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün kamu lojmanlarından elde ettiği kira geliri 300 milyon liraya yaklaşıyor. Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin lojman sayısı 207 bin 564 iken sosyal tesis sayısı da 2 bin 99. En fazla lojmana sahip kuruluş 46 bin 85 lojman ile Emniyet Genel Müdürlüğü olurken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 44 bin 96 lojmanı bulunuyor. Aynı rakam Milli Savunma Bakanlığı'nda ise 41 bin 701 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER