Kar uyarısı

Meteoroloji, Doğu illeri, Ankara ve İstanbul için kar uyarısı yaptı, vatandaşları buzlanma ve don olayına karşı uyardı. Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde de kuvvetli yağış ve fırtına bekleniyor.

Kar uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarıda, Ankara’da dün akşam başlayan kar yağışının bugün sabah saatlerinde etkisini artırması bekleniyor. 

İstanbul’da dün gece başlayan karla karışık yağmurun, sabah saatlerinde de etkisini artırarak özellikle Anadolu yakasında kuvvetli olmak üzere kar yağışına dönüşmesi tahmin ediliyor.
İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI YENİDEN BAŞLADI / WEB TV

SICAKLIKLAR AZALACAK
Yurt geneli yağışlı geçerken, sıcaklıklar, batı bölgelerde 4 ila 6 derece azalacak.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre; yurt genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Adana, Hatay, K.Maraş, Osmaniye, Aksaray, Niğde, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Hakkari çevreleri ile Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu bölgelerde ise buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor.
İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ
Hava sıcaklığının batı bölgelerde 4 ila 6 derece azalacağı tahmin ediliyor.
Rüzgar genellikle güney ve güneybatı, öğle saatlerine kadar Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette esecek.
KAR İSTANBUL'A GERİ DÖNDÜ
TÜRKİYE'DEN KAR MANZARALARI
İstanbul genelinde etkili olan yağmur dün akşam saat 23.30 sıralarında karla karışık şekilde yağmaya başladı. Havaların soğumasıyla birlikte Avrupa ve Anadolu yakasında etkili olan sulu kar, özellikle yüksek kesimlerde kar yağışı şeklinde kendisini gösterdi. Kadıköy'de sulu kar yağışı görülürken, Çamlıca Tepesi'nde kar yağışı etrafı beyaza bürüdü.
 
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, özellikle Anadolu yakasında kuvvetli olmak üzere kar yağışı bekleniyor. 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kar yağışı nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlemlerini artırırken, kentin bazı noktalarında ekipler konuşlandı.
 
EĞİTİME KAR ENGELİ
 
Ankara'nın Çubuk ilçesinde, taşımalı eğitim veren ilk ve ortaöğretim okulları ile köy okulları kar yağışı nedeniyle 1 gün tatil edildi.
BAZI İLLERDE HAVA DURUMU
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:
İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı.(4)
ANKARA: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı.(4)
İZMİR: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı.(10)
ADANA: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı.(16)
ANTALYA: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.(16)
SAMSUN: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu.(12)
ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı kar yağışlı.(-4)
VAN: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde aralıklı kar yağışlı.(3)
DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu.(11)
BÖLGELERDE HAVA DURUMU
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:
MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin akşam saatlerine kadar aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.
AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, zamanla Isparta ve Burdur çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde görülecek olan yağışların; Adana, Hatay, K.Maraş ve Osmaniye çevreleri ileAntalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve karla karışık yağmur, zamanla kuzey ve doğusunda kar şeklinde olması bekleniyor.
BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur, zamanla iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak yağışların akşam saatlerinden itibaren Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Hopa çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.
DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinden sonra Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesinin görüleceği bekleniyor.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinde Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER