KATILIMLAR VAR OLACAK

"Süreç devam ediyor" diyen Karayılan, karakol ve baraj inşaatlarının durdurulmasını istedi.

KATILIMLAR VAR OLACAK


Dağa çıkışların süreceğini belirten Murat Karayılan, Öcalan'ın istediği 8 komisyonla ilgili bilgi verdi. PKK'nın yönetimindeki değişimi 'sistemin ilerlemesi' olarak değerlendiren Murat Karayılan, "Bizim sistem devletlerin sistemine denk geliyor. Bu yeni bir alternatiftir" dedi. Devletin attığı adımlara göre hareket edeceklerini vurgulayan Karayılan, "Şuan süreç devam ediyor, süreçle ilgili bir değişim yoktur. Akillerin raporları doğrultusunda devletin de açılım yapması gerekirdi fakat yapmadılar. Şu ana kadar adımatmayan hükümettir." diye konuştu. 

KATILIMLAR VAR OLACAK DA! 

Karayılan, çözümsürecinde dağa çıkışlarla ilgili olarak da şunları söyledi: "PKK kendini tasfiye etmeyecek, elbette katılımlar olacak.Katılımlar her yıl olduğu kadardır. Onlar istiyorlar ki biz katılımları da durduralım.Önderliğimiz öyle bir şey demedi. Elbette katılımlar olacaktır, biz katılanları eğitiyoruz."Karakolların yapına devamedilmesini eleştiren Karayılan, "Eğer barış yapacaksak Kürdistan'ın sivilleşmesi gerekir. Yeni karakollar yapılmayacak orada, orada korucular olmayacaklar. Barajlar da gerillanın vurulmasıdır. Baraj projelerinin iptal edilmesi gerekir" dedi. 

MEKTUP VERİLMEYİNCE TEHDİT 

Karayılan'ın "1 hafta içinde Hükümet adım atmazsa süreç tıkanır" tehdidini de Öcalan'ın mektubunun kendilerine verilmemesi nedeniyle yaptığını da telsiz konuşmasında açıkladı. Karayılan şunları söyledi: "Apo bir mektup hazırlıyor. Birini devlet için yolladı birini de bizim için yolladı sürecin işlemesi için. Apo heyete söylüyor. 'Eğer bunlar mektuplarımı vermiyorlarsa demek ki adımatmak istemiyorlar' diyor. 

Mektubu vermediler yani durdurdular onun için biz kongreden sonra dedik ki: "Bir hafta kalmış bir haftaya kadar hükümet bu düşüncelerini değiştirmezse bu düşüncelerine devam ederse süreç tıkanır." Sonra demek ki kendi aralarında görüştüler sonra heyeti çağırdılar ve mektubu verdiler ." 

Karayılan: 8 yerde komisyon kurulmalı 

PKK'lılar için yapılan anıt mezar uygulamasının devam edeceği mesajı veren Karayılan 8 komisyonla ilgili de şu bilgileri verdi: "Sekiz yerde komisyon kurulmalıdır. Birincisi Hukuk, ikincisi Ekonomik, üçüncüsü Misak-ı Milli, dördüncüsü Özgür Kadın, beşincisi Ekoloji, altıncısı sivil toplum komisyonu. Yedincisi Yardımlaşma komisyonu. Yedinci komisyon için Önderlik şöyle diyor: Gerilla Kürt halkının varlığının teminatıdır. Gerilla giderse o zaman hiç bir şey kalmaz. Peki nasıl Kürt halkının varlığı- teminat altına alınacak? İşte komisyon bunun çalışmasını yapacak. Sekizinci komisyonlar hakikatleri araştırma komisyonları olacak."
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER