KAYYUM NEDİR, KAYYUM NASIL ATANIR?

Peki, kayyum nedir? Kayyum nasıl atanır? Kayyumun görev ve yetkileri nelerdir?

KAYYUM NEDİR, KAYYUM NASIL ATANIR?
İpek Koza  ve Kaynak Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasıyla birlikte birçok kişi, çok fazla duymadığı 'kayyum' kelimesinin ne olduğunu merak etmeye başladı.  Peki, kayyum nedir? Kayyum nasıl atanır? Kayyumun görev ve yetkileri nelerdir?
 
 
Kayyum nedir?
 
'Kayyum' kelimesi hukuki anlamda "Belli bir malın yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse" demektir. Kayyum, genellikle usulsüzlük yapılan özel kurumlara, şirketlere, devletin el koyduktan sonra atadığı yöneticidir.
 
Kayyum nasıl atanır?
 
Kayyum, usulsüzlük yapıldığı belirlenen özel kurumlara ve şirketlere devlet el koyduktan sonra atanan yöneticidir. Kayyum, mahkeme tarafından atanır. Kayyum olarak atanan kişiler, makamının kendisine verdiği yetki ve görevler dahilinde çalışmalarını yapar.
 
Kayyumun görev ve yetkileri nedir?
 
Atanan kayyumun görevleri mahkeme tarafından belirlenir. Kayyumun görev yetkileri geçicidir. Kayyumun yetkileri atanmasına neden olan durumlarla sınırlıdır. Eğer kayyum atanması belli bir işin için istenirse, kayyumun görevi, yetkisi ve kalacağı süre, bu işe göre belirlenir. Kayyumun görevi, şirket ya da kuruluşun suç unsuru mahkeme kararıyla sabit olana kadar ya da söz konusu kuruluş, suçlamalardan aklanana kadar bulunduğu şirketi ve kurumu yönetmektir. Kayyum olan kişi, bu kapsamda her türlü kararı alarak uygulamaya geçirmek, yeni yönetimi belirlemek, suçlamalara konu olan faaliyetler varsa bunları sonlandırmakla görevlidir.
 
Kayyum ataması 3 çeşit yapılır
 
Kayyum atamaları üç çeşit yapılır. Ergin kişilerin isteği üzerine kayyum ataması olabilir. Buna 'İstek Üzerine Kayyımlık' denir. Vesayet makamı bazı sebeplerden veya kanunda belirtilen hallerde, bir ilgilinin isteği üzerine de kayyım atayabilir. Buna da 'Temsil Kayyımlığı' denir. Son olarak da vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan yerler için gereken önlemleri alır ve bazı hallerde yönetim kayyumu atar. Buna da 'Yönetim Kayyımlığı' adı verilir.

KAYNAK:TRT
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER