KISA DÖNEM ASKERLİK YAPANLARA TERHİS ŞOKU

Askerliğin kısalmasıyla terhisler başlarken, sınav kaldırıldığı için 6 aylık kısa dönemlerin kışlada geçen süresi 12 gün uzadı!

KISA DÖNEM ASKERLİK YAPANLARA TERHİS ŞOKU
Uzun dönemler için askerlik süresinin 15 aydan 12 aya düşürülmesinin ardından ilk terhisler başlarken, askerliğini 6 ay kısa dönem olarak yapan askerler ise şok yaşıyor. Üniversite mezunu olan yedek subay adayları için test ve mülakatlar kaldırıldığı için bu yükümlüler artık 12 gün evde askerlik yapamayacak. 
 
 
 
Test ve mülakatlar olduğu dönemde, yükümlüler ayın 1-2 ve 3. gününde sınavlara giriyordu. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından da ayın 12’sinde birliğine teslim oluyordu. Bu 12 günlük süre ise 6 ay olan kısa dönem askerlik hizmet süresinden düşüyordu. Bu süre erken terhiste anlamına gelmese bile 12 gün evde askerlik olarak geçiyordu. Kısa dönem askerler için ayrıca 12 gün de izin hakları bulunuyordu. Yani kısa dönem yükümlüler izin kullanmama durumlarında 6 aylık sürede yaklaşık 24 gün fiili olarak askerlik yapmıyordu. Test ve mülakatların kaldırılmasıyla birlikte kısa dönem erler için askerlik hizmetleri askerlik şubelerinden sevk tarihi ile başladı.
 
70 bin terhis
 
Askerlik süresinin 15 aydan 12 aya düşürülmesinin ardından ilk terhisler başladı. Hükümetin 12 ay askerlik için “1 Ocak” tarihini açıklamasının ardından gözler, yeni düzenlemeden kaçıncı tertip, ne kadar askerin yararlanabileceğine çevrildi. Askerlerin silah altına alındıkları tarihler ve kullandıkları izin süreleri birbirlerinden farklı olduğundan, kesin sayı verilemiyor, ancak yapılan hesaplamalara göre ilk etapta bugün itibariyle 70 binin üzerinde asker terhis olacak. Gelecek yıl boyunca erken terhis olacak askerlerin toplam sayısının ise 290 bini bulması bekleniyor. (Vatan)
 
SON KEZ ŞINAV ÇEKTİ
 
Bazı birliklerin kapısında hali hazırdaki askerler vedalaştıktan sonra terhis olan arkadaşlarına son kez şınav çektirerek arkalarından çantalarını fırlattı.
 
Erbaş ve erler için olan askerlik süresinin 3 ay kısaltılması birliklerde erken terhis büyük sevincine neden oldu. Yeni yılın ilk dakikalarının ardından Edirne'de erken terhis hakkı kazanan İl Jandarma Komutanlığı'ndan 73, cezaevindeki askeri birlikten 28, Merkez Komutanlığı'ndan 7, piyade bölüklerinden ise 390 er ve erbaş çıkış işlemlerini tamamlayarak kışlalılarından ayrıldı.
 
Karaağaç Mahallesi'ndeki Korgeneral Cemalettin Alkoç Kışlasında terhis olan askerler, arkadaşlarıyla vedalaştı. Askerlik görevlerine devam eden askerler, terhis olanlara nizamiye kapısında son kez 'emir' vererek şınav çektirirken, ardından da çantalarını fırlatarak uğurladı. Askeri birliklerinden terhis olan askerler memleketlerine gitmek için soluğu Edirne Otogarı'nda aldı.
 
"ANNEMİN YEMEKLERİNİ ÖZLEDİM"
 
Askerliğinin bittiği için hem üzüntülü hem de sevinçli olduğunu ifade eden Konyalı Jandarma Er Şevki Elçi, şöyle dedi:
 
"Askerliğimi cezaevinde jandarma olarak yaptım. Askerliğin kısalması elbette iyi oldu, erken çıktık. Memlekete gidince dinlenip, annemin yemeklerini yemek istiyorum. Yeni yıla denk gelmesi de çok güzel oldu. Burada arkadaşlarımızla komutanlarımızla 1 yıl geçirdik. Terhis olduğum için hem üzüntülüyüm hem de sevinçliyim. Her zaman askerliğin kısalacağı dedikodusu vardı. Biz inanmıyorduk artık ama oldu."
 
KARAR RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI
 
Bugünden geçerli olmak üzere, silah altındaki yükümlüleri de kapsayacak şekilde, erbaş ve erler için 15 aydan 12 aya indirilmesine dair karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER