KRİZ ÇIKTI, AK PARTİ KONGREYE GİDİYOR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasındaki kriz aşılamadı. Ak Parti kongreye gidiyor. Kongre takvimi yarın Başbakan Davutoğlu'nun katılacağı MYK toplantısında belirlenecek.

KRİZ ÇIKTI, AK PARTİ KONGREYE GİDİYOR!
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun Beştepe'deki kritik görüşmesinin ardından kulislere yansıyan bilgilere göre, Davutoğlu AK Parti'yi kongreye götürme kararı aldı. Başbakan'ın kongrede aday olmayacağı öğrenildi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Davutoğlu yarın saat 11'de AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşecek MYK toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyecek. Davutoğlu, basın toplantısında kongre takvimi yarın belirlenecek, Mayıs sonu ağırlık kazanıyor.
 
KONGRE MAYIS AYI İÇİNDE
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun görüşmesi 1 saat 40 dakika sürdü. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı kaynakları haftalık olağan görüşmenin sona erdiğini ve açıklama yapılmayacağını belirtti. 
 
Görüşmenin ardından partinin, Mayıs sonu gibi olağanüstü kongreye gitme kararı alındığı öğrenildi. Ancak kesin tarih yarın yapılacak MYK toplantısında belirlenecek.  Başbakan Davutoğlu'nun olağanüstü kongrede aday olmayacağı öğrenildi. AK Parti'nin Ramazan'dan önce mayıs ayı içinde muhtemeln 29 Mayıs'ta kongreye gidebileceği iddia edildi. 
 
SELVİ AÇIKLADI
CNNTürk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge'de konuşan CNNTürk Ankara Temsilcisi Hande Fırat ise çok önemli bir kulis bilgisini paylaştı. Kulislere göre AK Parti Ramazandan önce, Mayıs ayında kongreye gidiyor.Tarafsız Bölge programında konuşan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi de kendisine gelen bilgilerde de kongreye gidildiğini söyledi. Selvi, "Ramazan ayından önce kongreye gitme noktasında karar alındığı duyumlarım var. Başbakan Davutoğlu yarın açıklayacak ancak aday olmayacak. Bunu kendisi açıklayıncaya kadar bilemeyiz tabii ki ancak bu görüş ayrılığının kongreye gidilmeden çözülemeyeceğinin ortak kararına varılmış" diye konuştu. 

DAHA ÖNCE NELER YAŞANMIŞTI
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun MKYK’da yaşanan gelişmelerin ardından dün parti grubunda “Nefsimi ayaklar altına alırım, bir faninin terk etmeyeceği düşünülen her makamı elimin tersiyle iterim. Ama asla bu kutlu hareketteki hiçbir dava arkadaşımın kalbini kırmam” demişti
 
ZARAR VERECEK TEK KELİME ETMEDİM
Davutoğlu saat 15.00’te başlayan toplantının açılışında, “Cuma günü MKYK’da konuşulanları burada tartışmak istemiyorum. Ama şunu bilin ki hiçbir ortamda, hiçbir platformda, partime ve Cumhurbaşkanımıza zarar verecek tek kelime etmem, etmedim de” dedi. Davutoğlu, ardından tartışma konusu yapılan 15 il ve ilçe başkanının görevden alınmasının gerekçelerini Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş’ın anlatmasını istedi. Ataş, görevden alma nedenleri konusunda MYK’ya bilgi verdi.
 
Bu toplantının hemen ardından Davutoğlu’nun MYK’da ‘Cumhurbaşkanı’yla perşembe günü görüşeceğim, kararımı o zaman vereceğim” dediği iddia edildi. MYK kaynakları, bugün Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında Beştepe’de yapılan olağan görüşmenin iki siyasetçinin ilişkisinin bundan sonraki seyri açısından belirleyici olacağı yorumunu yapmışlardı.

 
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER