Kuvvetli kar yağışı uyarısı!

Tüm yurda kara kış geliyor! Sıcaklıklar 10 derece birden düşecek

Kuvvetli kar yağışı uyarısı!
Yarın tüm Türkiye yeni bir soğuk hava dalgasının içine giriyor. Cuma günü tüm yurtta kar var. İstanbul'da da beklenen yoğun kar etkili olacak. Yarın trafik felç olabilir. Yarın vatandaşların araçlarını çıkarmaması, toplu taşıma araçlarını kullanması önerildi.
Güneydoğu Anadolu, Kahramanmaraş, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli kar yağışı uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ''Kar yağışının Güneydoğu Anadolu, Kahramanmaraş, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir'' denildi.

Açıklamada, kar yağışının, yarın saat 06.00'ya kadar görüleceği kaydedildi.

İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

Hava sıcaklığının iç ve doğu bölgelerde 1 ila 3 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güney ve güneydoğu, Güneydoğu Anadolu'da doğulu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Akdeniz Kıyı kesimi ile Adana, Hatay, Osmaniye çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gökgürültülü sağanak, Göller Yöresi ile Kırklareli çevrelerinde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ KAR UYARISI: Kar yağışlarının Güneydoğu Anadolu, Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Kırşehir, Malatya, Elazığ, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: İç ve doğu bölgelerde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

HAFTA SONU SICAKLIK 10 DERECE AZALACAK

Hava sıcaklığının, hafta sonunda tüm yurtta 8 ila 10 derece azalacağının beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün Orta Akdeniz'den gelen yağışlı havanın etkisine giren Türkiye'nin, halen Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan büyük bir bölümü yağış alıyor.

Yetkililer, yağışların iç kesimler ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak, diğer yerlerde yağmur şeklinde olduğunu belirtti.

Meteoroloji yetkilileri, bu sabah yapılan ölçümlere göre, kar kalınlığının, Bitlis'de 110, Muş'da 53, Ağrı'da 35, Kırıkkale'de 23, Ankara, Afyonkarahisar ve Yozgat'da 21, Elazığ'da 20, Çankırı, Kütahya, Erzurum ve Erzincan'da 15 santimetre olduğunu kaydetti.

Karadeniz kıyıları dışında kalan tüm yurtta bugün yağış beklendiğini belirten yetkililer, yağışların, Güney Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli olmak üzere Marmara, Ege ve Akdeniz'de genellikle sağanak ve gök gürültülü sağanak, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Afyonkarahisar, Kütahya ile Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş'ın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Yetkililer, yarın, Türkiye'nin büyük bir bölümünde devam edecek yağışlara ilave olarak, batı bölgelerin akşam saatlerinden itibaren Balkanlar'dan gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceğini, yağışların, Antalya'nın doğu ilçeleri (Manavgat, Alanya, Gazipaşa), Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneyinde kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Afyonkarahisar, Kütahya ile akşam saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağını belirtti.

Meteoroloji yetkilileri, yağışlı havanın Cuma günü Ege Kıyıları ile Batı Akdeniz kıyıları dışında tüm yurtta etkili olmaya devam etmesinin ve yağışların Marmara'nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi ile Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneyinde kuvvetli olmak üzere karla karışık yağmur ve kar, Doğu Karadeniz ile Adana ve Hatay çevrelerinde yağmur şeklinde olmasının, hafta sonunda kuzey ve doğu kesimlerde etkili olduktan sonra etkisini azaltarak yurdu terk edeceğinin tahmin edildiğini, ancak, Cuma günü Marmara Bölgesi başta olmak üzere yurdun kuzeybatı kesimlerinde, hafta sonunda ise tüm yurtta hava sıcaklığının 8 ila 10 derece azalmasının beklendiğini kaydetti.
AKDENİZ'DE KARLA KARIŞIK YAĞMUR BEKLENİYOR
Akdeniz Kıyı kesimi ile Adana, Hatay, Osmaniye çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak, Göller Yöresi ile Kırklareli çevrelerinde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Akdeniz Kıyı kesimi ile Adana, Hatay, Osmaniye çevrelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak, Göller Yöresi ile Kırklareli çevrelerinde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, ulaşımda aksamalara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, yağışın yarın saat 06.00'ya kadar devam edeceği belirtildi.
Ajanslar
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER