Lise müdüründen tiyatro sansürü

MUĞLA’nın Ortaca İlçesi’nde eğitim veren Ortaca Lisesi’nin Müdürü Şinasi Çövüt’ün okulun tiyatro grubunun Antalya’da yapılacak Türkiye Liselerarası Tiyatro Festivali’ne gitmesini engellediği öne sürüldü.

Lise müdüründen tiyatro sansürü
Veliler adına konuşan avukat İsmail Can Varol, yargı yoluna başvuracaklarını belirterek, "Çaldığımız bütün kapılardan boş döndük. Çocuklarımız mağdur ediliyor" dedi. Okul Müdürü Çövük, konuyla ilgili konuşmazken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Şahin kendilerinin yapabileceği birşey olmadığını söyledi.

Ortaca Lisesi Tiyatro Grubu, öğretmenleri Dilber Koç önderliğinde Haldun Taner’in ’Keşanlı Ali Destanı’ isimli oyununu sahneye koydu. Öğrenciler, mülki ve idari yönden gerekli izinleri alarak oyunu Ortaca’da 4 kez sahneledi. Ardından da Antalya’da yapılacak Türkiye Liselerarası Tiyatro Festivali’ne katılmak için Antalya Belediyesi’ne başvurdu. Burada yapılan ön elemelerde Muğla’dan başvuran diğer liseleri geride bırarak birinci olan grubun, yapılan kura çekimi sonucunda 17 Mayıs’ta oyunlarını sahneleyebilecekleri bildirildi. Ancak öğrencilerin sevinci yarım kaldı. Okul Müdürü Şinasi Çövüt’ün, grubun Antalya’ya gitmesini engellediği ve bir üst yazı ile gerekli izinlerin alınması için başvuruda bulunmadığı iddia edildi.

Tiyatro grubu öğrencilerinin velileri bir basın açıklaması yaparak, grubun Antalya’ya gitmesine okul müdürü Şinasi Çövüt’ün engel olduğunu ileri sürdü. Velilerden Mehmet Gökmen, okul müdürü Çövüt’ün edebiyat öğretmeni Dilber Koç’u mesnetsiz iddialarla suçlayarak, çocukları festivale göndermeyeceğini söylediğini iddia etti. Gökmen, şu iddialarda bulundu:

"Hatta okulda çocukların ders saatleri dışında dahi prova yapmasını yasaklamıştır. Konuyu çocuklarımız bize iletince veliler olarak toplandık. Temsilci seçtiğimiz veliler, okul müdürü ile görüştü, ancak bir sonuç alamadık. İlçede bulunan diğer yetkililere olayı anlattık yine sonuç alamadık. Suçlanan edebiyat öğretmeni hakkında açılan hiçbir soruşturma ve yasal işlem yok. Aileler olarak çocuklarımızın seçildikleri halde festivale katılmalarına izin verilmemesinden dolayı bizler de çok üzgünüz. Antalya Tiyatro Festivali’ne değişik iller adına Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 35 lise hiçbir engel ile karşılaşmadan katılırken, Muğla ilini temsilen seçilen Ortaca Lisemizin Tiyatro Grubu’nun katılmasına makul hiçbir gerekçe gösterilmeksizin izin verilmemesini anlamakta güçlük çekiyoruz."

"AÇLIK GREVİ BİLE YAPARIZ"

Bir diğer veli Sıdıka Gökdal ise çocukların psikolojisinin bozulduğunu ve sınavlara hazırlanan çocukların büyük bir stres altına girdiğini kaydetti. Gökdal, "Bu bizim de huzursuz olmamıza sebep oluyor. ’Anne bizi niye Antalya’ya göndermiyorlar’ diyen çocuklarımıza ne cevap vereceğimizi bilemiyoruz. Bu konuda yetkilileri görevlerini yapmaya çağırıyoruz ama görüyoruz ki onlar da sağır ve dilsiz olmuşlar. Bu iş bizi aşıyor diyorlar. Bizler veliler olarak bu aşamadan sonra çocuklarımız için ne gerekiyorsa yapacağız. Gerekirse açlık grevine bile gitmeyi düşünüyoruz" dedi.

"VALİYE ULAŞAMADIK"

Velilerden Avukat İsmail Can Varol da, yargı yoluna başvuracaklarını belirterek, "Bu hukuksuz davranışı sonuna kadar takip ederek çocuklarımızı mağdur edenlerin cezalandırılması için elimden geleni yapacağım" dedi.

Konu ile ilgili olarak öncelikle okul müdürüyle, ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Şahin ve sonrasında da Kaymakam Mustafa Gürdal ile görüştüklerini kaydeden Varol, "İlçede bir sonuç alamayınca, Muğla Valiliği’ne başvurduk. Konunun vali yardımcısına ulaştırıldığını öğrendik, ama bir sonuç alamadık. Muğla Valisi Fatih Şahin’e ise ulaşamadık" dedi. Çaldıkları kapılardan boş döndüklerini kaydeden Varol, "Biz Ortaca’da toplumsal barışı bozmadan bu işi halletmek istiyoruz. Çocuklarımızın mağduriyetine neden olan ve psikolojisini bozan, bizlerin uykusunu kaçıranlarla uğraşarak cezalandırılmasını istiyoruz. Bu uğurda ne kavga verilecekse biz vereceğiz" diye konuştu.

Ortaca Lisesi Müdürü Şinasi Çövüt’ün, herhangi bir açıklamada bulunmayacağını belirtirken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Şahin kendilerinin yapabileceği birşey olmadığını, Kaymakam Mustafa Gürdal’ın son amir olduğunu söyledi. Kaymakam Mustafa Gürdal ise konunun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ilgilendirdiğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Sakin
Ahmet Sakin - 10 yıl Önce

Bu tip dinozorlar malesef her yerde mevcut.İnternetin başından kalkamayan, kapısı köküne kadar kapalı yerinde fosilleşmiş müdürlerden bıktık usandık artık...

Muhammed ünal
Muhammed ünal - 10 yıl Önce

Şinasi hoca hakkında uydurulan ve sansasyonel haberlerle add,ve chp uzantılarının neler yapmak istediklerini biliyoruz.Amaçları muhafakar bir müdürü sindiremedikleri ve silmek istedikleri aşikardır,amaçları üzüm yemek değil müdürü dövmektir.kaendisini bu kutlu mücadelesinde yanında olduğunu bildirir ve bu bizans entrikalarına yem olmamasıı dileğimi ifade etmek istiyorum.

SIRADAKİ HABER