MAL BİLDİRİMİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ YAYGINLAŞIYOR

Buna göre artık mal bildirimleri siyasi parti il başkanları ve grup başkanvekilleri ile yüksek mahkeme başkan ve üyelerini de kapsayacak.

MAL BİLDİRİMİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ YAYGINLAŞIYOR
İlk aşamada mal bildirimi yükümlülüğüne sahip kesimler genişletilecek. Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup başkan vekilleri, genel merkez yöneticileri, il ve ilçe başkalarıyla, ulusal, bölgesel veya yerel nitelikte yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yetkilileri için de mal bildiriminde bulunma zorunluluğu gelecek.
 
- Yüksek Mahkeme Başkan ve üyeleri ile daire başkanları, TBMM Başkanlığına mal bildiriminde bulunacaklar.
 
- Mal bildirimlerinin yenilenme süresi 5 yıldan 2 yıla inecek, ara bildirimler kaldırılacak. 
 
- Kamu görevlileri etik kurulu, bu mal bildirimleri arasında karşılaştırma yapıp belli çalışmalar yürütebilecek. Mal bildirimlerinin elektronik ortamda verilmesi ve kıyaslanmasını sağlayacak bilişim alt yapıları kurulacak. Mal bildirimleri şeffaf olacak. Elektronik ortamda bildirilecek ve isteyen herkes kimin hangi gelirle neyi elde ettiğini görebilecek.
 
- Siyasi partilerin ve seçim kampanyalarının finansmanının şeffaflaştırılmasına yönelik Seçimlerin Temel  Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Siyasi Partiler Kanunu'nda değişiklikler yapılacak. Milletvekili ve belediye başkan adaylarına yapılacak nakdi yardımlar, kendi adlarına açılmış seçim hesaplarına yatırılacak ve son derece şeffaf olacak. Adaylara ve siyasi partilere yapılacak ayni ve nakdi yardımlara bazı sınırlar getirilebilecek.
 
- Siyasi partilere yapılan bağış miktarı, elektronik ortamda ilan edilecek. Kapalı kapılar ardında kimse siyaset üzerinden herhangi bir hesap içine giremeyecek. Seçim hesaplarıyla yapılan harcamaların denetimi yapılacak. Denetim sonuçları yine elektronik ortamda ilan edilecek
 
- Seçimlere katılacak siyasi partilerin tümünün seçim takviminin başlangıç tarihi itibariyle mali kaynakları kamuoyuna ilan  edilecek. 
 
- Siyasi partilerin seçim sonuçlarının ilan edilmesinden sonra seçim bilançoları elektronik ortamda ilan edilecek. Herkesin aldığı yardım ve nerede kullandığı açık ve berrak olacak.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER