MEB' DEN ÖLEN MÜDÜRE 100 TAM PUAN

MEB, 1 ay önce hayatını kaybeden lise müdürü Murat Adnan Üren'e 100 puan vererek görevlendirdi.

MEB' DEN ÖLEN MÜDÜRE 100 TAM PUAN

Ayşegül Kahvecioğlu

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershaneleri kapatan yasa kapsamında görevden alacağı okul müdürlerini belirlemek için yaptığı değerlendirmede skandal bir hataya imza attı. Karabük'te il milli eğitim müdürü, 2 ilçe milli eğitim müdürü ve 2 şube müdüründen oluşan komisyonun yaptığı değerlendirmede, 1 ay önce hayatını kaybeden 75. Yıl Anadolu Lisesi Müdürü Murat Adnan Üren'e 100 puan verilerek görevlendirilmesi tartışma yarattı.

 

7 bini görevden alındı

 

Dershaneleri kapatan yasa kapsamında 4 yıl ve daha fazla süredir okul ve kurum müdürlüğü ve müdür yardımcılığı yapanların görevleri 2013-2014 eğitim-öğretim yılının bitimi ile sona erdi. Çalıştığı kurumda yönetici olarak 4 yılını doldurmuş yöneticilerin yeniden değerlendirmesi 15 Ağustos 2014 itibariyle tamamlandı. 16 bin yönetici, önce okullarında, daha sonra da il milli eğitim müdürü, iki ilçe milli eğitim müdürü ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görev yapan iki şube müdüründen oluşan bir komisyon tarafından 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutuldu. Değerlendirme sonucunda 16 bin okul yöneticisinin 7 binden fazlası 75 puanın altında puan alarak görevden alındı.

 

Puanın neye göre verildiği bilinmiyor

 

Ancak MEB'in yaptığı değerlendirmelerde skandal bir hataya imza attığı ortaya çıktı. Karabük'te yapılan ve sadece 48 yöneticinin yeniden görevlendirilmeye layık görüldüğü değerlendirmede, 75. Yıl Anadolu Lisesi Müdürü Murat Adnan Üren 100 tam puan alarak 1. oldu. Üren'in isminin yer aldığı değerlendirme sonuçları listesi, Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün internet sitesinde yayınlandı. Ancak kısa bir süre sonra Üren'in 1 ay önce hayatını kaybettiği anlaşıldı. Değerlendirmeler sırasında hayatta olmayan Üren'in nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulduğu ve neye göre 100 puan aldığı anlaşılamadı.

 

'İbret verici bir olay'

 

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Üren'in kendi sendikalarının üyesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Bu olay Milli Eğitim'in yöneticilerimizle resmen alay etmesi demek. Bu olay il milli eğitim ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin nasıl ve neye göre değerlendirme yaptıklarının belli olmadığını, ne kadar gayri ciddi çalıştıklarını göstermesi açısından ibret vericidir. Demek ki bizim üyelerimiz hakkın rahmetine kavuştuktan sonra MEB için bir değer teşkil ediyor."

 

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER