MECLİS'TE KAÇ VEKİL ÇİFT MAAŞ ALIYOR?

Milletvekillerinin 150'si hem emekli maaşı, hem de milletvekili maaşı alıyor. Erken seçim olsa, aldıkları 5 aylık maaşla kalacak vekil sayısı ise 300 civarında.

MECLİS'TE KAÇ VEKİL ÇİFT MAAŞ ALIYOR?
Gözler, yeni hükümet seçeneklerine çevrilirken, yeni seçilen milletvekillerinde de meraklı bir bekleyiş başladı.  Hürriyet'te yer alan habere göre erken seçim olması durumunda, gelecekleri yeniden şekillenecek olan vekiller, seçildikleri gün itibariyle diplomatik pasaport, ödenek, yolluk ve tedavi haklarını kazandı. Milletvekillerinin 150'si hem emekli maaşı, hem de milletvekili maaşı alıyor.
Erken seçim olsa, aldıkları 5 aylık maaşla kalacak vekil sayısı ise 300 civarında.
TBMM yönetimi, 7 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilenlerin 'özlük hakları ve maaşlarıyla' ilgili tablo hazırladı. Önceki dönemlerden bu yana siyasete devam edenlerle, ilk kez seçilenlerin durumu, maaş açısından doğal olarak farklılık gösterdi. Ortak hakları ise sadece 'diplomatik pasaport, ödenek, yolluk ve tedavi hakları' olarak sıralandı. İşte milletvekillerinin mali durumunu ortaya koyan veriler:
 
ÜÇ GRUP VEKİL VAR
 
150 milletvekili; hem vekil maaşı hem de milletvekili emekli maaşı alıyor. Daha önceki dönemlerde siyaset yaptıkları için bu hakka sahip olan bu milletvekilleri, diğerlerine göre en avantajlı olarak biliniyor. Bu vekiller, 7 bin 500 lirası milletvekili emekli maaşı olmak üzere toplam 22 bin 500 lira aylık maaş alıyorlar.
 
ŞAŞKINLIK GEÇİREN EMEKLİLER
 
Diğer 400 milletvekililin statüsünde ise farklılıklar bulunuyor. Bunlardan 96'sının daha önce yaptıkları görevlerden emekli olarak Meclis'e girdikleri belirlendi. Bunların arasında eski merkez bankası Başkanı Dursun Yılmaz gibi üst düzey bürakratlar da bulunuyor. Bu vekiller, Meclis'e geldiklerinde sürprizle karşılaştılar. Aldıkları emekli maaşları otomatik olarak kesildi. Sadece 15 bin lira civarında milletvekili maaşı alan bu vekillerin, milletvekili emeklisi sayılması için iki yıl beklemeleri gerekiyor. Bu süre normal takvime göre, 15 Haziran 2017'de doluyor. O tarihten sonra çift maaş almaya hak kazanacak olan bu vekiller, erken seçim olur ve yeniden seçilmezlerse, eski emekli maaşlarına geri dönecekler.
 
EN SIKINTILI, EN MERAKLI
 
Geri kalan 304 milletvekilinin durumu ise sıkıntılı. Büyük bölümünü gençlerin oluşturduğu bu gruptakiler, sadece milletvekili maaşı alıyorlar. Bu vekillerin önceden hak edilmiş emekli maaşı da bulunmuyor. Bu kişilerin hem prim, hem de yaş haddini doldurarak emekliliği hak kazanmaları gerekiyor. Erken seçim olması durumunda en büyük kaybı bu vekiller yaşayacak. Kasımda seçim olur ve yeniden seçilmezlerse, 5 aylık milletvekili maaşının ardından eski yaşamlarına dönecekler. Bunlardan yarısının ise geçen dönemlerde vekillik yaptığı ve milletvekili emekliliğini kıl payı kaçıracağı biliniyor.
Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2015, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
erdem kaya
erdem kaya - 7 yıl Önce

Hem emekli hem vekil yub artık

sasafb
sasafb - 7 yıl Önce

Allah a havale ne diyelim.devlet hukuku kazanc saglayabilir.ama esas tecelli edecej jalici olacak mahserdeki hesap bakalim orda ne olacak

SIRADAKİ HABER