MEMUR ZAMMI İLE İLGİLİ GÜN BOYU NELER YAŞANDI ZAM KARARI NASIL ÇIKTI ?

Memur maaşları için gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na çevrilmişti.

 MEMUR ZAMMI İLE İLGİLİ GÜN BOYU NELER YAŞANDI  ZAM KARARI NASIL ÇIKTI ?
Sabah saatlerinde aslında akşam çıkacak karar basına yansımıştı.
Sendikalar hükümetin teklifinde fazla bir iyileştirme olmadığını görünce yeni bir strateji geliştirdi. Sendikalar temsilcilerini Hakem kurulundan çekerek karar yeter sayısını düşürme girişiminde bulundular.  Türkiye Kamu Sen ve KESK bu kararı hemen aldı ve iki üyesini çekme kararı aldı.
Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, hizmet kollarıyla ilgili hiçbir talebin kabul edilmediğini belirterek "Biz iki konfederasyon toplantıya katılmayacağız ancak Memur-Sen katılırsa kurul toplanır. Bu nedenle bütün konfederasyonların kurula katılmaması anlamlı olacaktır." dedi.
 
"Kurul Toplanmazsa Zam Kararı Bakanları Kurulu'na Kalır" 
Konfederasyonların kurul toplantısına katılmaması halinde son kararı Bakanlar Kurulu'nun vereceğini ifade eden Koncuk, " Siyasiler memurların gerginliğini hesap edecektir" dedi.
 
KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise "Kurul toplanamaz ise son sözü siyasiler söyleyecek. Bakanlar Kurulu da siyasi sorumlulukla karar verecek" açıklamasını yaptı.
Memur-Sen ise kurul toplantısına katılıp katılmayacağı konusunda değerlendirme yapmak için  toplantı yaptı. Bütün bu gelişmeler yaşanırken 12.00’da toplanması gereken Hakem Heyeti  bir türlü toplanamadı ve toplantı sarktı.
 
MEMUR SEN TOPLANTIYA GİTME KARARI ALDI
 
Memur Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu başkanlar kurulunu topladı. Toplantıdan Memur maaş oranlarının açıklanacağı Hakem Kurulu toplantısı için gün boyu Ankara'da hızlı bir trafik yaşandı... Memur-Sen Toplu Sözleşme Genel Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, "2 buçuk milyon memur, bin 900 emekli bizi bekliyor. Ciddi manada hakem kurulunda tartışmaya, müzakereye bir şey açılmadı. İçeri giriyoruz süreci tıkamamak için." şeklinde konuştu. Memur-Sen'in kararı üzerine diğer konfederasyonlar da masaya oturdu.
Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Memur -Sen katıldığı için bizim katılmamamızın bir anlamı olmayacağı için, biz de o masada elimizden gelen mücadeleyi bu şartlar altında sergilemek zorunda kaldık." dedi. Merakla beklenen zam oranları toplantı sona ermeden duyuruldu.
YARIM PUAN ARTIŞ
Hakem Kurulu, memur maaşlarında 2012 için yüzde 4+ 4, 2013 için yüzde 3+ 3 artış yapılmasını kararlaştırdı.
Bu rakam, toplu sözleşme masasında hükümetin 2012'nin ilk altı için teklif ettiği yüzde 3 buçuk oranının üzerine yarım puan çıkıldığı anlamına geliyor .
Kesk Genel Başkanı Lami Özgen, kararın, 7'ye 4 oy çokluğu ile kabul edildiğini ve karara şerh koyacaklarını söyledi.

Kurul, sendikaların hizmet kollarına ilişkin talepleriyle diğer mali talepleri değerlendirmek üzere toplantısına devam etti.
Hakem Kurulu'nun belirlediği zam oranı bağlayıcı . Memurlar, zamlı maaşlarını 6 buçuk aylık farkıyla birlikte 15 Haziran'da alabilecek.
 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER