MEMUR ZAMMINDA ÜÇ ALTARNATİF

Toplu sözleşmelerde, memurları kıran kırana bir pazarlık süreci bekliyor. Bu hafta ilk teklifini sunacak olan devlet üç farklı model geliştirdi.

MEMUR ZAMMINDA  ÜÇ ALTARNATİF

 Yaklaşık 2.5 milyon memur ile 1.8 milyon memur emeklisinin merakla beklediği toplu sözleşme süreci geçtiğimiz hafta başladı.

Yapılan hesaplamalara göre, 0.15 puanlık bir artışın bile maliyeti 150 milyon lirayı geçiyor. Takvimin belli olması ile birlikte, gözler memurların zamlı maaşlarının ne zaman ödeneceğine çevirildi. Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın kulis haberine göre bu konuda üç alternatif üzerinde duruluyor. Haberde en iyi ve en kötü senaryolar üzerine kurulu modeller yer alıyor.

Zamların ödenmesi için, bir haftalık hazırlık sürecine ihtiyaç duyuluyor. Görüşmeler, haziran ayının ilk haftasında tamamlanırsa, zamlar 15 Haziran’da ödenecek.

1- Zam pazarlıkları Haziran ayının 15’ine kadar uzar ve zamlar 15 Haziran maaşlarına yetiştirilemezse, ek bordro ile memur zamları haziranın ikinci yarısında ödenecek.

2- Üçüncü alternatif ise, en olumsuz senaryoya dayanıyor. Söz konusu alternatif  memurlara  temmuz ayında hem ilk altı ayın hem de ikinci altı ayın zammının birlikte yapılmasından oluşuyor. Bu durumda, memurlara iki zam yapılacak ve altı aylık da fark verilecek.

3- Öte yandan, memur zamlarının bütçeye getireceği yüke ilişkin de çeşitli hesaplamalar yapılıyor. Memura hesapların üzerinde zam verilirse, gelir artırıcı bazı düzenlemeler gündeme gelecek. Bu düzenlemelerin de Meclis kapanmadan görüşülen bazı yasa tasarılarına eklenmesi öngörülüyor. Eğer  zam oranı düşük tutulabilirse, kaynak paketine ihtiyaç duyulmadan yola devam edilecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER