MEMURA YAPIL ZAM OYLAMASINDA KİMİN OYU BELİRLEYİC OLDU ?

Memumurun yeni zama oranında Sayıştay Başkanı Akyel'in oyu belirleyici oldu.

MEMURA YAPIL ZAM OYLAMASINDA KİMİN OYU BELİRLEYİC OLDU ?
 
Yaklaşık 4,5 milyon memur ve emeklinin iki yıl için alacağı zam oranı belli oluyor. Sendikalarla hükümetin anlaşamaması üzerine devreye giren Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, kararını bugün verecek. Kurul'un vereceği karar Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girecek.
Hakem Kurulu, hükümetin teklif ettiği zam oranını yarım puan yukarı çekti.Yarım puanlık artışla 2012 için memurun zam oranı yüzde 4+4 oldu. 2013 içinse 3+3'te kaldı. Hükümetin son teklifi 2012 için yüzde 3,5+4, 2013 içinse yüzde 3+3 olmuştu. Bu öneri üzerine sendikalar masadan kalkarak bir günlük iş bırakma eylemine gitmişti.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, sendikalarla hükümetin anlaşamaması üzerine 25 Mayıs'ta çalışmaya başlamıştı. 5 gün boyunca çalışan Kurul, tarafları dinledi. Hem hükümeti temsilen Kurul'da bulunan kamu işveren heyeti temsilcileri hem de sendika temsilcileri görüşlerini açıkladı. Kurul ilk iki gün hizmet kollarına ilişkin talepleri görüştü. Pazar günü öğleden sonra ise Türkiye İstatistik Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü temsilcileri Kurul'a bilgi verdi. Dün ise bütün talepler değerlendirilerek genel zam üzerinde görüşmeler yapıldı.
 
 
 
KAERAR 5''E KARŞI 6 OYLA ALINDI
 
Hakem Kurulu, 11 üyeden oluştuğu için  6 üyenin 'evet' dediği  zam oranı geçerli oldu.

 Başkanlığını Sayıştay Başkanı Recai Akyel'in yaptığı Kurul'da 5 hükümet 5 de sendika temsilcisi bulunuyordu.Hükümet adına Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü İlhan Hatipoğlu, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta, Hazine Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş ve Devlet Personel Başkan Yardımcısı Şaban Talaş yer alıyor. Sendikalar adına ise Memur Sen'den Hacı Bayram Tombul ile Hüseyin Rahmi Akyüz, Kamu Sen'den İsmail Koncuk, KESK'ten ise Ali Kılıç bulunuyor. Kurul'da Bakanlar Kurulu tarafından atanan iki de öğretim üyesi var. Bu isimler Prof. Dr. Sedat Murat ile Doç. Dr. Aydın Başbuğ. Ancak Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Başbuğ, sendikaların sunduğu öğretim üyeleri arasından atandı. Dolayısıyla hükümetle sendikaların 5'er temsilcisi vardı.

Hakem Kurulu, memura 2012 için yüzde 4 + 4, 2013 için ise yüzde 3 + 3 zam kararı aldı. Hakem Kurulu'nun kararı 5'e karşı 6 oyla alındı.
Karada Sayıştay Başkanı Recai Akyel'in oyu belirleyici oldu.

   

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
erc40
erc40 - 12 yıl Önce

satılık ve onursuz

SIRADAKİ HABER