Memurlar protesto için Meclis'e yürüdü

KESK, toplu sözleşme tasarısını protesto için Meclis'e yürüdü

Memurlar protesto için Meclis'e yürüdü
ANKARA (CİHAN)- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi bir grup, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısını, Meclis'e yürüyerek protesto etti.

KESK üyesi yaklaşık 200 kişi, Kızılay Milli Müdafaa Caddesi'nde toplandı. Burada kortej oluşturan grup, "Grevsiz toplu sözleşme toplu sözleşmesiz sendika olmaz" pankartı açıp, "Toplu sözleşme hakkımız grev silahımız" sloganları eşliğinde Meclis Dikmen Kapı'ya yürüdü.

Eylem nedeniyle Çevik Kuvvet ekipleri çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı. Meclis önünde toplanan grup adına açıklamayı KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul yaptı. Hükümetin emek sömürüsü yaptığını savunan Tombul, "4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarının yanı sıra 2821 ve 2822 sayılı yasaların birleştirilmesiyle oluşturulan Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı da emekçilerin sendikalarına yapılan saldırıların bir parçasıdır." dedi. Kamu emekçilerinin aldatıldığını savunan Tombul, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Meclis'e gönderilen 4688 Sayılı yasa tasarısının bu aldatmanın belgesi olduğunu ileri sürdü.

Tasarı ile toplu görüşmeden bile daha geride bir düzenleme getirilmek istendiğini iddia eden Tombul, "Hizmet kolu toplu sözleşmelerine yer verilmeyen tasarı ile sendikaların talepleri yok sayılmaktadır. Bu resmen sendikaların var oluş gerekçesinin ortadan kaldırılması demektir." diye konuştu. Yapılan açıklamanın ardından grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER