MEMURUN ZAM MESAİSİ

Yaklaşık 2.5 milyon tozlu dosyaları raftan indirerek dedektif gibi inceleyen memurlar, 15 gün içinde 1960-1982 yıllarına ait 100 bin emeklinin intibakı zammını hesaplayarak bilgisayar ortamına aktardı.

MEMURUN  ZAM MESAİSİ

MEMURUN  ZAM MESAİSİ

Yaklaşık 2.5 milyon tozlu dosyaları raftan indirerek dedektif gibi inceleyen memurlar, 15 gün içinde 1960-1982 yıllarına ait 100 bin emeklinin intibakı zammını hesaplayarak bilgisayar ortamına aktardı.
 
Yaklaşık 2 milyon emekliyi ilgilendiren intibak zammı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda mesaiye geçildi. Hükümet programında yer alan ve 2013 Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken intibak farkları için memurlar akşamları ve cumartesi günleri de dosya inceliyor.

Önlük ve maskeyle çalışıyor

Ankara Etlik'teki arşiv binasından kamyonlarla getirilen dosyalar önce temizleniyor. Temizlense bile eski dosya olduğu için toz ve hastalık riskine karşı memurlar eldiven, önlük ve maskeyle çalışıyor. Dosyalardaki el yazıları bilgisayar ortamına aktarılıyor.

Personel takviyesi yapılan Emekli İşlemleri Dairesi'nde ilk olarak en zor dosyalar açıldı. Dedektif gibi çalışan memurlar, işe giriş tarihi 1960'lı yıllardan 1982'ye kadar yaşlılık aylığı hesaplamasının hepsini tamamladı. 15 günde 100 bin yaşlılık dosyasının enflasyonla güncellemesi yapılarak düşük emekli aylığı alanların yakınlarına verilecek artış netleşti. Bu bilgiler bilgisayar ortamına aktarıldı. Aralık ayındaki enflasyon rakamının netleşmesiyle 1982 öncesindeki emeklilere 10 ile 100 lira arasında intibak farkı yansıtılması gündemde.

Ölenlerin dosyasına geçildi

1982 öncesi 100 bin emekli dosyasının tamamlanmasının ardından hayatını kaybeden 330 bin emekli dosyaları açılmaya başladı. Bu dosyalar 8-9 başlık halinde inceleniyor. Dosyalarında eksik bulunanlar bir kenara ayrılıp emeklilerin çalıştığı kurumlar ve illerden belgeler isteniyor. İğneyle kuyu kazar gibi yapılan incelemelerde emekli ve yakınlarının hak kaybı yaşanmaması için çapraz kontroller yapılıyor. Bu dosyaların tamamlanmasının ardından süper emekliler olarak adlandırılan 1987 emeklileri incelemeye tabi tutulacak. Daha sonra yıl yıl 2000 senesine kadar gelinecek.

2.8 milyar lira ayrıldı

Yaklaşık 2 milyon emekli için yapılacak intibak zammı için 2.8 milyar lira ayrıldı. 2013 Ocak ayında 1 milyon 100 bin emekliye 100-339 TL arasında, 800 bin emekliye ise 100 TL ve altında zam yapılacak.

Karar çıkarsa 50 bin kadına çifte maaş bağlanacak

Yargıtay'ın eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da maaş alabileceği kararıyla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu, hakimlere yazılı bilgilendirme yaptı. 'Dul kadınlara iki maaş ödeyemeyiz. Bu sosyal adaletsizlik doğurur' mesajı veren bürokratlar, davayı kazanan F.Y isimli kadına hem ölen kocasından hem de babasından maaş bağladı. Yargıtay hakimlerinin gerekçeli kararını beklediklerini belirten SGK Başkanı Fatih Acar, hakimlerin söz konusu kararı genele teşmil etmeleri halinde mahkeme kararına uyarak 6 Ağustos 2003 öncesindeki 50 bine yakın dul kadına hem kocasından hem de babasından maaş bağlanacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER