Milletvekili seçimlerini aratmadı

Aday öğrenciler için seçim pusulasının yapıldığı, sandıkların kurulduğu seçimi okula halı saha yapma sözü veren ikinci sınıf öğrencisi kazandı.

Milletvekili seçimlerini aratmadı
Muradiye Kanuni İlköğretim Okulunda okul temsilcisinin belirlenmesi için seçim yapıldı.

Her dönemin kendi temsilcisini belirlediği ön seçimin ardından okul temsilciliği için sekiz öğrenci kıyasıya yarışa girdi. Okulun panolarına kendilerini ve vaatlerini anlatan afişler asan aday öğrenciler bir hafta boyunca sınıfları ziyaret ederek öğrencilere konuşmalar yaptı.

Okulun bahçesinin ağaçlandırılması birçok aday öğrencinin yapacakları listesinde yer alırken, en farklı vaatleri ise ikinci sınıf öğrencisi Mehmet Kahraman sundu.       


Okulun bahçesine halı saha yaptıracağının sözünü veren Kahraman, her sınıfa da birer futbol topu hediye edeceğini söyledi.

 

 

Seçilmesi durumunda her sınıfın kütüphanesine kitap hediye edeceğini belirten Kahraman, okul bahçesine küçük sınıflardaki öğrenciler için basketbol sahası yaptıracağını da anlattı.

Kahraman seçilmesi durumunda hemen sözlerini yerine getirmek için çalışmaya başlayacağını da söyledi. Propaganda sürecinin tamamlanmasının ardından da okulda seçim yapıldı.

Öğrenciler okulun beden eğitim salonuna giderek burada kurulan sandıklarda oylarını kullandılar.        

Salona girişlerinde çalınan davulla karşılanan öğrenciler daha sonra sandık kurulunun bulunduğu alana geçti. Arkadaşlarından oluşan kurulun yanına giden öğrenciler burada ''evet'' yazan mühür ile aday öğrencilerin fotoğraflarının olduğu pusulayı aldılar.

Paravanın arkasına geçerek ''evet'' mührünü seçtikleri adayın fotoğrafının yanına basan öğrenciler daha sonra oylarını sandığa attılar.

Okuldaki yaklaşık iki yüz öğrencinin katıldığı seçimin tamamlanmasının ardından sayım yapıldı. Öğretmenlerin de eşlik ettiği sayımın sonunda kullanılan 190 oydan 53'ünü alan 2. sınıf öğrencisi Mehmet Kahraman okul temsilcisi oldu.        

Okul Müdürü Serkan Gündoğmuş, yaptığı açıklamada, gerek birinci gerekse ikinci kademe öğrencilerin ders programlarında demokrasi eğitimiyle ilgili konuların olduğunu anımsattı.        

 

 

Demokrasi konusunda eğitim alan öğrencilerin yapılan seçimle de bunu uygulamalı olarak görme şansı bulduklarını ifade eden Gündoğmuş, öğrencilerin okulda seçim sürecini yaşadıklarını da anlattı.

Demokratik olarak yapılan seçimlerin ardından Mehmet Kahraman'ın yarışı kazandığını bildiren Gündoğmuş, öğrencilerin vaatler konusunda takipçi olacağını da kaydetti.       

Seçimin öğrencilere demokrasinin nasıl olması gerektiğini gösterdiğini vurgulayan Gündoğmuş, ''Öğrenciler kullandıkları oylarla kendilerini temsil edecek kişileri belirlediler.

Gelecekte birer seçmen olacak bu öğrenciler şimdiden buna bir hazırlık yaptılar. Yaşanan seçim sürecinden tüm öğrencilerimiz mutlu oldu'' diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER