Müdürler için güneşli, çalışanlar için yağmurlu!

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü personelinin maaşlarının iki aydır tam ödenmediği açıklandı. Müdürlerin ise lüks harcamalarını kurum bütçesinden karşıladıkları iddia ediliyor.

Müdürler için güneşli, çalışanlar için yağmurlu!

Konu ile ilgili Büro Emekçileri Sendikası dün yazılı bir açıklama yaptı. "Meteoroloji emekçilerinin maaşlarını bile ödeyemeyen AKP iktidarı, 12 Haziran 2011 seçimlerinine yönelik vaatlerini sıralamaya devam ediyor" ifadelerine yer verilen açıklamada Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü personelinin maaşlarının 2011 yılı Mart ve Nisan aylarında tam ve eksiksiz ödenmediği belirtildi.

Sorunun kaynağı ise BES açıklamasında şöyle anlatıldı:

"375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin EK-3. maddesine 5793 sayılı kanunun 46. maddesiyle 24.07.2008 tarihinde eklenen “Ek Fıkra” ile yapılan düzenleme ve buna bağlı olarak değerlendirmeye alınan dönemin Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan imzalı 18.02.2009 tarihli “Nakit Sıkıntısı Bulunan Döner Sermaye Saymanlıklarında Ödemelerde Öncelik Sırası” konulu yazıdır.

Birçok kamu kurum ve kuruluşunda çalışan kamu emekçilerinin maaşlarında ek ödeme olarak değerlendirilebilir nitelikteki miktarlar 'Genel Bütçe'den karşılanmaktayken, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatı personeline maaşları dahilinde yapılmak durumunda olan ek ödemenin Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü bütçesinden yapılması” açık bir haksızlıktır. Bu durum derhal düzeltilmeli, eşitsizlik ve adaletsizlik sona erdirilmelidir."

Emekçiye maaş yok ama...
BES açıklamasında, emekçilerin maaşları ödenmezken yöneticilerin kişisel harcamalar yaparak bedelini kuruma ödettiği iddialarına yer verildi:

"2011 yılı Mart ayında ek ödemesi kesilen meteoroloji çalışanlarının ek ödemeleri henüz ödenmemişken, 19-20 Mart 2011 tarihleri arasında, Genel Müdür ve Daire Başkanlarından oluşan üst düzey yöneticilerin, Afyonkarahisar’da bulunan (Afyonkarahisar – Kütahya Yolu 14. kilometre) 5 yıldızlı Oruçoğlu Thermal Resort Otel’de Kişisel Gelişim Eğitimi adı altında, giderleri Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü Bütçesinden karşılanmak üzere tatil Yaptıkları “iddiası” titizlikle soruşturulmalı, gereksiz ve lüks tadilatlara girişilmemelidir."

Şikayet edene soruşturma iddiası
Maaşların ödenmediği bilgisini paylaşan personel hakkında soruşturma açıldığı iddiası da açıklamada yer aldı:

"Mağduriyetleri nedeniyle serzenişte bulunan personele aba altından sopa gösterilmekten vazgeçilmeli, baskı uygulanmamalı, disiplin cezası ve sürgün tehditlerinden vazgeçilmeli, memurlar.net internet sitesinde yer alan “Meteorolojide Maaş Şoku” başlıklı "haberin sızmasına yol açtığı” ve/veya “yorum yazdığı" iddiasıyla 18 meteoroloji emekçisine açıldığı iddia edilen disiplin soruşturmasına (bu iddialar gerçekleri yansıtıyorsa) derhal son verilmeli, bu alanda örgütlü sendikaların demokratik tepkileri “Havacılık Tazminatı konusunda birlikte çalışma yürütülen Maliye Bakanlığı ile olan ilişkilerin bozulmasına yol açıyor” gibi kurnazca salvolarla geçiştirilmeye çalışılmamalıdır." 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER