Nimet Çubukçu FEM'in törenine katılmadı

YGS'de şifreleme skandalının ortaya çıkması üzerine Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, sınavlardaki kopya olaylarıyla ilişkili olduğu belirtilen Fethullah Gülen Cemaati'ne yakın FEM dershanesinin YGS törenine katılmaktan son anda vazgeçti.

Nimet Çubukçu FEM'in törenine katılmadı

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bugün saat 14.00'da Haliç Kongre Merkezi'nde FEM dersanelerinin düzenleyeceği "2010 YGS-LYS Türkiye Dereceleri Ödül Töreni"ne katılacaktı.

Ancak YGS'de şifreleme skandalının ortaya çıkmasıyla Çubukçu törene katılmaktan vazgeçti. Fakat Çubukçu'nun program değişikliğinin içeriğiyle ilgili bilgi verilmedi.

FEM dershanesi ise düzenlediği törende Türkiye derecesi alan öğrencilerine otomobil dağıttı.

"Bu kadar tesadüf istatistiki olarak olmaz"
Öte yandan ÖSYM soru kitapçığında şifreleme yöntemi kullanıldığı iddialarını ortaya attığı öne sürülen avukat Ayla Varan, inceledikleri sorularda belirledikleri yöntemin tesadüfi olamayacağını söyledi. Matematik sorularından 30'unu bu yöntemle çözdüğünü söyleyen Varan, "Soruyu görmeden bile çözmek mümkün" dedi.

Artvin'de avukat olan Varan, bazı eğitimcilerle Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) giren öğrencilerin bir takım duyumları çerçevesinde, ÖSYM'nin internet sayfasındaki soru kitapçığını indirdiklerini belirtti.

Şıklar üzerinde bir takım denemeler yaptıklarını dile getiren Varan, "Kişisel olarak ben matematik üzerinde yoğunlaştım. Bir sürü alternatif deneyerek şıkları sıraladık. Büyükten küçüğe, küçükten büyüğe, tek, çift, asal gibi. Birkaç soruda bunu yaptığımızda sıralamanın küçükten büyüğe doğru yapıldığında, testteki şıklarla çakıştığını gördük. Bunu birkaç soruda tekrarladık. 10 olunca artık bunun tesadüf olamayacağını düşündük. Daha sonra ertesi gün dershanelerle paylaştık. Yani teknik olarak benim çok uzak olduğum bir konu. Ben bir avukatım. Bir sınav sisteminde bu kadar tesadüf belki olabilirdi ama istatistiki açıdan olamayacağı kanaatine varıldı. Ben sadece matematik için 30'un üzerinde soruyu bu şekilde çözdüm" dedi.

"Biz bunu yaparken bir sürü çocuğun yıllardır içinde bulunduğu yarış adına şaibeler varsa bunun ortaya çıkarılması adına yola çıktık" diyen Varan, "Yoksa herhangi bir kurumu itham etmek için değil. Bu arada ÖSYM'nin de bir açıklaması var. Onların da değerlendirmesi gerekir. Sürece görüp bakacağız. Yalnız kişisel kanaatim, bu kadar tesadüfün bir arada olamayacağı yönündedir. Bundan sonraki süreçte de bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Ben bir veli olarak, anne olarak, insan olarak görevimizi yaptığımı düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Soruyu görmeden çözmek mümkün"
Öğrencilerden gelen uyarıyla inceledikleri durumun olağanüstü bir çalışma değil, çok basit bir işlem olduğunu vurgulayan Varan, "O zaten basında tek tek yer aldı. Ben bir de soruların çok uzun olmasından endişe ettim. Sorular çok uzun, çocukların süresi yetmedi. Yani soruyu okumak mümkün değil ki cevaplandırmak için zaman kalsın. Yani bu şifreyle hiç soruyu görmeden soruları cevaplamanız mümkün. Ama bu tesadüfle de açıklanabiliyorsa belki öyledir. Benim kişisel görüşüm aksi yönde. ÖSYM farklı kitapçıkların kullanıldığını söylüyor, onu da artık ÖSYM ve başka kuruluşlar değerlendirecektir. Yaklaşık 34 matematik sorusuna ben ulaştım. Ama eğitimci değilim. Benim atladığım, bakınca üşendiğim sorular da oldu" dedi.

ÖSYM açıklama yaptı
Sınavın ilk ayağı olan YGS'nin Matematik bölümündeki gizli şifre sistemini bilenlerin soruları kolayca çözdüğü iddiasına ÖSYM yanıt verdi. ÖSYM, "Bu soru kitapçığı sınava giren hiçbir adaya verilmedi" dedi. Ancak ÖSYM'nin açıklaması kafalardaki soru işaretini gidermedi.

YGS'de gizli şifre iddiasına göre, Matematik testindeki sorularda verilen yanıt seçeneklerini küçükten büyüğe sıralayanlar rakamlardaki çakışma ile doğru cevabı bulabiliyor. Bir diğer formül ise, rakamlarda çakışma olmadığı durumlarda doğru yanıt hep en küçük rakamlı seçenek oluyor iddiası.

ÖSYM ise, yazılı açıklamasında basına verilen kitapçığın, ana soru kitapçığından türetilmiş farklı bir kitapçık olduğunu belirtti. Bu kitapçıkta doğru cevabın bulunduğu yer değiştirilmeden sadece yanlış cevap seçeneklerinin yerlerinin değiştirildiğini açıkladı.

ÖSYM açıklamasında, her bir aday için ayrı olarak bastırılan kitapçıklarda, soruların yerlerinin ve cevap şıklarının yerlerinin değiştiği bildirildi.

ÖSYM, "Önümüzdeki günlerde adaylara, kendilerine verilen soru kiçapçığı ve cevap kitapları görüntüsü internet üzerinden verildiğinde, bu ya da buna benzer soru kitapçığı kullanılmadığı görülecek" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
YAVUZ GÜLER
YAVUZ GÜLER - 10 yıl Önce

AMMADA ABARTTINIZ ŞİMDİ FEM İN BAŞARILARINI BÖYLECE KARALAYABİLECEKMİSİNİZ. YOK ARTIK GÖZÜNÜ KAPATAN YANLIZ KENDİNE GECE YAPAR.

ŞAHİN  ATA
ŞAHİN ATA - 10 yıl Önce

BU MEMLEKETTE BİRİLERİNİ KARALAMAK ,BİRİLERİNE ÇAMUR ATMAK SRADAN HALE GELDİ ,BUNDAN ÖNEDE KPSS SIKANDALINDA GÜNAH KEÇİSİ OLARAK SEÇİLMİŞTİ FEM DERSANELERİ GERÇEKLER GÜNYÜZÜNE ÇIKINCA HERKES BİR ANDA SUSPUS OLMUŞTU ,DELİNİN BİRİ KUYUYA BİR TAŞ ATIYOR KIRK AKILLI ONU ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR..BENCEDE BÖYLE YALAN HABERLERLE ELDE EDİLEN BAŞARILAR GÖLGELENMEYE ÇALIŞILIYOR.BUNU YAPANLAR DA ÇOK İYİ BİLİYOR Kİ GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ.

HAMZA ABDULLAH
HAMZA ABDULLAH - 10 yıl Önce

YALAN MI YANİ CEVAPLARIN VERİLDİĞİ?EMNİYETİN YAPTIĞI POLİS SINAVINDA SORULAR AYNI YERDEN VERİLMEMİŞ MİYDİ?SONUNDA SINAV İPTAL EDİLDİ.BUNLAR KARALAMA DEĞİL GERÇEĞİN TA KENDİSİ.BİR BUÇUK MİLYON KULUN HAKKI YENDİ.HELAL ETMİYORUZ ALLAH'IN HUZURUNDA ELİMİZİ BUNLARIN YAKASINDAN ÇEKMEYECEĞİZ.BUNLAR SOLUN YAPTIKLARININ AYNISIN YAPIYORLAR,SONRA ÇIKIP İSLAMİYET ADINA MANGALDA KÜL BIRAKMIYORLAR,SİZLERİ ALLAH'A HAVALE EDİYORUZ O ADİLDİR.

Ahmet ŞEN
Ahmet ŞEN - 10 yıl Önce

Polis MYO sınav kitapçığının malum dershane tarafından tıpatıp dağıtıldığı ortaya çıkmamışmıydı,kendi yandaşlarınıza torpil yapmadınızmı Sayın Nur yüzlü kardeşlerim.Yoksa gözleriniz kör olup,kalpleriniz mühürlendi mi de bu kadar haksızlığı savunur oldunuz.

CEMAAT
CEMAAT - 10 yıl Önce

YILLARDIR SÜLALEM CEMAATİN İÇİNDE, AMA NEDENSE BİZE CEVAP ANAHTARI GELMİYOR. BUGÜN ÜDS AÇIKLANDI ALMIŞIM YİNE 35. MİLLET MALI GÖTÜRÜYOR. SONRA DA KİM YAPTI. HEP BERABER CEMAAT. ÖNCEDEN KİŞİSEL ŞİZOFRENLERLE UĞRAŞILIRDI, ŞİMDİ TOPLUMSAL ŞİZOFRENLERLE... İŞ DAR GELİNCE HAYDİ CEMAAT. BEN DE DİYORUM Kİ BU İŞİ ERGONOKONCULAR YAPIYOR. HEM DE YEMİN EDERİM Kİ. ADAM HIZLI ERGENEKONCU "I AM GOİN TO SCHOLL"U BİLMİYOR. AMA ÜDS'Sİ 82. KİM YAPTI CEMAAT. YILLARDIR TÜM SALAKLARINIZ BÖYLE KAZANDI. ŞİMDİ BECEREMEYİNCE BİZ KAZANACAKTIK. CEMAAT SORULARI ÇALDI. PEYAMİ SAFA DER Kİ İNSANIN İLK KANDIRACAĞI BUDALA KENDİSİDİR. BUDALALARA SELAM OLSUN...

ALİ
ALİ - 10 yıl Önce

bu işte bir fetokulli var

SIRADAKİ HABER