O istifa etmiyor siz görevden alın

YGS’deki şifreli kitapçık skandalının ‘dumanı’ tüterken önce intihal suçlaması, ardından da ALES’teki hatalı soru kitapçığı skandalı, ÖSYM Başkanı Ali Demir’e karşı öğretim üyelerinin de sabrını taşırdı. Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Gül, Erdoğan ve Çubukçu’ya mektup yazarak, “Madem kendi istifa etmiyor, atayanlar onu görevden almalı” çağrısı yaptı.

O istifa etmiyor siz görevden alın
Prof. Dr. Tahsin Yeşildere (Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı)

Savunması dahi olamaz

 
“Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’a, Demir’in görevden alınması için yazı yollayacağız. Kendisi istifa etmiyor. Bari onu atayanlar görevden alsın. Artık o koltukta oturtulmamalı. YGS’deki iddialar açıklığa kavuşmadan, intihal olayı patlak veriyor, sonra ALES’te de yeni bir skandal ortaya çıkıyor. Artık bunun herhangi bir savunması olamaz. Prof. Dr. Ali Demir o makamda kalmamalı. Kendisi bütün bu olaylara rağmen istifa da etmiyor. Tek yol olarak kendisini atayan ilgili makamların soruşturma başlatıp, görevden alması kalıyor. Göndereceğimiz yazılarda da profesörlük ünvanının alınmasını ve öğretim üyeliğinden atılmasını talep edeceğiz.”

 
İsmail Koncuk (Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı)

Koltukta ısrar niye

 
“ÖSYM, beceriksiz yöneticiler yüzünden, hataların, hırsızlığın, yolsuzluğun, hüllenin merkezi olarak anılıyor. ÖSYM Başkanı istifa etmek ve YGS’nin iptal edildiğini açıklamak için daha ne beklemektedir? ÖSYM Başkanı’nın soruşturmanın tamamlanmasını beklemeden, YGS’yi çoktan iptal etmesi gerekirdi. Şifre olduğunu kabul eden ÖSYM Başkanının YGS’yi iptal etmemesinin ve ısrarla koltuğunu bırakmamasının ardında hangi gerçekler yatmaktadır? Hata yapma lüksü olmayan bir kurumun önce KPSS, ardından YGS, şimdi de ALES’te yaptığı bu kepazeliklere iktidarın hiçbir mensubu ‘dur’ demiyor. ÖSYM’nin tüm bu olanlara rağmen ısrarla METEKSAN firmasıyla çalışmasını da manidar buluyoruz. ‘Türkiye’nin artık bir sınav skandalını daha kaldıracak gücü yok’ derken, ÖSYM’nin yeni skandallar yaratması olayın vahametini gözler önüne sermekte. ÖSYM Başkanı acaba ne tür meziyetlere sahiptir ki, hâlâ görevinin başındadır? İktidar artık ÖSYM’yi temize çıkarmaktan vazgeçmeli, ÖSYM’yi temize çekmelidir.”

 
METEKSAN’ın ‘patronu’

Oraya ben bile giremem

 
YÜKSEKÖĞRETİME Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) şifreli kitapçık skandalında ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in, “METEKSAN’da bilgi işlemde çalışan arkadaşımızın işgüzarlığı” diyerek “suçlu” olarak gösterdiği, ALES’te de soru kitapçıklarının hatalı basılmasıyla tartışmaların odağı haline gelen METEKSAN’ın bağlı olduğu Bilkent Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, iddialarla ilgili ilk kez konuştu. Atalar, “Savcılık raporunu beklemek lazım. Ben bile bir kere matbaaya girmedim. İnanılmaz sıkı güvenlik var” dedi.
 

ÖSYM hazır savcıyı bekliyor

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, şifreli kitapçık iddiaları nedeniyle soruşturma sürdüğü için açıklanamayan YGS sınav sonuçlarının savcılığın kararının ardından açıklanacağını söyledi.

 

Özcan, “ÖSYM hazır. Ancak savcılıktan gelecek sonucu bekliyorlar. Yanıt gelir gelmez sonuçlar açıklanacak dedi. Özcan, dün, YÖK’te ÖSYM Başkanı Ali Demir ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Hürriyet’e konuşan Özcan şunları söyledi:“Başkan Ali Bey ile çok kısa görüştüm. YÖK’e başka bir görüşme için gelmişti. Ancak YGS sonuçlarının hazır olduğunu öğrendim. Hepimiz savcılıktan gelecek sonucu bekliyoruz. Soruşturma tamamlanır tamamlanmaz ÖSYM ile koordinasyon halinde haberleştikten sonra sonuçlar açıklanacak.”Özcan, ALES sınavındaki hatalı soru kitapçığı ile ilgili olarak da sayının 500 değil, 250 olduğunu belirterek şöyle konuştu: “ALES’te yaşanan bu sorun aslında bütün sınavlarda yaşanıyor. Matbaa böyle hatalı kitapçıklar basabiliyor. Makinelerden kaynaklanan bir sorun. Her sınav salonuna 50 yedek kitapçık gönderiliyormuş. Sayı biraz fazla olduğu için yedek kitapçık da yetişmemiş. ÖSYM yetkilileri konuya ilişkin inceleme başlattılar. Hiçbir aday mağdur edilmeyecek.”Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekili Şadan Sakınan ise dün yaptığı kısa açıklamada bilirkişi raporlarının henüz gelmediğini soruşturmanın devam ettiğini söyledi


Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER