Öğrenciler cuma günü okula gitmeyecek

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden örgütlenen binlerce lise öğrencisi, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) şifre skandalını Taksim Meydanı'ndan Tünel'e yürüyerek protesto etti. Eyleme katılan Lise öğrencileri Cuma günü bir gün süreyle okula gitmeme kararı aldıklarını duyurdu.

Öğrenciler cuma günü okula gitmeyecek

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden örgütlenen binlerce lise öğrencisi, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) şifre skandalını Taksim Meydanı'ndan Tünel'e yürüyerek protesto etti.

Öğrenciler, ÖSYM Başkanı Ali Demir, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın istifa etmesi gerektiğini belirterek, sınavsız üniversiteye giriş sisteminin getirilmesi gerektiğini söylediler.

ERDOĞAN VE GÜLEN DÖVİZLERİ

Öğrenciler, Cuma günü bir gün okula gitmeyerek, yaşananları protesto edeceklerini kaydettiler. Facebook'taki “İstanbul ÖSYM şifreli soruları protesto etkinliği" grubu üzerinde bir araya gelen binlerce liseli öğlen saatlerinde Taksim Meydanı'nda bir araya geldi.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Liseli Gençlik Birliği (LÖB), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Emek Partisi (EMEP), Öğrenci Gençlik Birliği, Devrimci Liseliler'in (Dev-Lis) de aralarında bulunduğu 5 bine yakın öğrenci Taksim Meydanı'nda bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi. 'YGS'de şifre var, yeter artık isyan var', 'İdealim tatmin olmak', 'Seri üretim malı değiliz, itaat etmeyeceğiz', döviz ve pankartı açan grup, alkışlarla, ıslıklar ve düdükler çalarak YGS'deki şifre skandalını protesto etti. Sloganlar atan grup, ellerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen'in yan yana olan fotoğraflarını taşıyarak İstiklal Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti.

Grup Galatasaray Lisesi önünden geçerken TGB üyesi bir grup bir binanın camından üzerinde Fethullah Gülen'in fotoğrafının yer aldığı “Yeni dönem LYS şifreleri gelmiştir' yazılı bir pankart açarak grubun eylemine destek verdi.

BİR GÜN OKULA GİTMEME EYLEMİ

Tünel Meydana gelen grup adına açıklamayı Mihrişah Esen yaptı. Esen, gençliği doğrudan ilgilendiren, geleceğini elinden alan YGS skandalına tepkisiz kalmayacaklarını belirterek “Ey cemaatçiler sınavdan önce müritlerinizi toplayıp verdiğiniz şifrelerin, kopyaların kokusu çıkmaz mı sandınız?Attığınız mesajlar yerine ulaştı. Ali Demir, Nimet Çubukçu ve üniversite öğrencilerinin başının belası Yusuf Ziya Özcan endişeniz olmasın; mesajınız yerine ulaşmıştır. Gençliğin geleceğini çalmaya çalışan bu at hırsızlarının mesajını son derece iyi okumaktadır. Grup üyeleri, bu hafta cuma günü YGS'deki şifre skandalını okula gitmeyerek protesto edeceklerini kaydettikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

 
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yemeyiz
Yemeyiz - 10 yıl Önce

Biz bu zokkayı yemeyiz. Seçim üstü yapılan bu oyunun farkındayız. Milleti enayi yerine koymasın kimse

SIRADAKİ HABER