ÖĞRENCİLERE OKUL SÜTÜ DİYE PEYNİR ALTI SUYU VE SÜT TOZ MU VERİLDİ ?

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray iktidarın okullarda peynir altı suyudan ve süt tozundan yapılan yapay sütleri dağıttığına ilişkin bilgi aldığını, bu nedenle binlerce çocuğun alerjik protein zehirlenmesi yaşadığını iddia etti.

ÖĞRENCİLERE OKUL SÜTÜ DİYE PEYNİR ALTI SUYU VE SÜT TOZ MU VERİLDİ ?

Okul Sütü skandalında şok iddia

Yazılı açıklama yapan Sağlık Bakanlığı eski müsteşarı, CHP Milletvekili Dr. Aytun Çıray zehirlenmelerin genellikle Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz, ve İç Anadolu'nun doğusunda yaşandığına dikkat çekti.

CHP İzmir Milletvekili Çıray, "Aldığım bilgilere göre o bölgelerde yeterli süt üretimi yok. Bu nedenle oralarda yapılan ilk ve ikinci ihaleye hiçbir firma katılmadı. 3'üncü ihalede ise bazı bürokratik baskılar yüzünden bazı firmalar dosya teslim etti. Ancak süt bulunamayınca peynir altı suyundan ve süt tozundan süt elde edilmiş binlerce öğrenciye dağıtılmış. Bu bir skandaldır" iddiasında bulundu.

Peynir altı suyundan üretilen sütlerin normal sütlere göre kat kat daha fazla süt proteini içerdiğini anlatan Çıray öğrencilerin bu nedenle alerjik protein zehirlenmesi yaşadığını söyledi.

Çıray, "Normal gıda zehirlenmelerinde sonuç 2-5 saat arasında ortaya çıkarken alerjik protein vakaları 15 dakika ile 45 dakika arasında etkisini gösterir. Bu zaman dilimleri bile incelendiğinde sonuç ortadadır. Halkı kimse kandırmasın" dedi.

Skandalın sorumlusunun hükümet olduğunu öne süren Çıray, ihale şartnamelerine göre bu sütlerin tam donanımlı labaratuvarlarda tahlil edildikten sonra okullarda dağıtılması gerektiğini ancak bu maddenin sadece kağıt üstünde bırakıldığını ifade etti.

Çıray, "Şartname tutsun diye o bölgelerde tahliller yapıldı. Ancak bölgede Tarım Bakanlığı'nın tahlil edecek güvenilir laboratuvarı yok. Sağlık Bakanlığı'na bağlı olanlar da halk laboratuvarlarına dönüştürülmüştü. Dağıtılan sütlerin beta laktoglobulin tahlillerinin yapılması gerekiyor" dedi.

Çıray bu konunun araştırılması için TBMM'ye soru önergesi vereceğini de bildirdi.

Hastaneler yine doldu

Bu arada Sütten hastanelik olan öğrenciler bugün de vardı. Sinop'un Gerze İlçesi'nde iki ilköğretim okulunda dağıtılan sütten etkilenen 15 öğrenci, hastanelik oldu. Öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Van'ın merkez ve Gevaş ilçesinde okullarda dağıtılan sütten rahatsızlanan 40 kadar öğrenci hastanelik oldu.

Bu arada Hakkari'de de 36 bin 930 öğrenciye süt dağıtıldı. Bazı okullarda sütü kendi elleriyle öğrencilere dağıtan Milli Eğitim Müdürü Mehmet Sena Yakut, şu ana kadar kendilerine intikal eden bir vakanın olmadığını söyledi. Yakut, "Asıl bizi sevindiren husus ekonomik yetersizlikten dolayı süt içemeyen çocukların da bundan faydalanmış olmasıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER