Öğretmenlerin Bitmeyen Çilesi

Öğretmenlerin, bin tane çilesi var. Ama en önemlisi parçalanmış aileler. Aşağıdaki mektubu hiç yorumsuz sizlerle paylaşmak istiyorum:

Öğretmenlerin Bitmeyen Çilesi

“MEB, yeni teşkilat kanununda, araya öğretmenleri mağdur edecek yeni bir madde sıkıştırmış, özür grubu tayinleri yaz aylarında yapılır diye. Peki, bu ne demek:

1 Haziran 2010 ve 9 Temmuz 2010’da atanan ve eylülde göreve başlatılan 30 bin öğretmene, senelerdir yapılan şubat atamasının yapılmayacağı, artık yaz tatillerinde özür grubu ataması yapılacağı söyleniyor. Düşünün, 2010’da atanıp, Şubat 2012’yi bekliyordu tüm bu insanlar.

Bir de sözleşmeden kadroya geçenler var ki, iş daha da karışık, neredeyse 2 yıldır eşinden çocuğundan ayrı yaşamak zorunda olan ve ha bitti ha bitecek diye gün sayan öğretmenlere, hadi bir yıl daha bekleyin demek, bu öğretmenleri öğretmenlikten hatta yaşamaktan soğutmaktan başka ne işe yarar?

Özür grubunun içinde yalnızca eşinden ayrı yaşamak zorunda kalan öğretmenler yok, öğrenim özrü ve sağlık özrü olanlar da var. Bunların içinde en dramatik olanı, hasta annesine veya babasına bakmak zorunda kalan ya da kendisinin vahim bir hastalığı olmasına karşın, çalıştığı yerde o hastalığını tedavi ettiremeyen öğretmenlerdir. Bu öğretmenler de şubat yerine ağustosu beklemek zorunda kalacak. Bizler hep sabrederek sınıfımıza girerken kendi dertlerimizi kapının önünde bırakmayı biliyoruz ama maalesef taşıdığımız yük, kaldıracağımızdan fazla olmaya başlayınca, kimden nasıl destek alacağımız bilmiyoruz.”


abbasguclu.com.tr


Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER