ORTAÖĞRETİMDE BAŞÖRTÜSÜ MECLİS'E TAŞINDI

Başörtüsünün ortaöğretimde serbest bırakılması ile ilgili tepkiler sürerken, konu CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt tarafından Meclis gündemine taşındı.

ORTAÖĞRETİMDE BAŞÖRTÜSÜ MECLİS'E TAŞINDI
Öğüt, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya ani yönetmelik değişikliğinin gerekçesini ve kamuoyunda merak edilenleri sordu.  
 
Ortaöğretimde başörtüsü konusunun kamuoyu gündeminde dahi değilken ve halihazırda özellikle de eğitimle ilgili tartışılan başka sıkıntılar varken böyle bir düzenlemeye gidilmesinin,  bir çok kesim tarafından önemli gündem başlıklarının üstünü örtme çabası olarak algılandığını belirten Öğüt, Bakan Avcı'ya başörtüsü talebine ilişkin Bakanlık ve ilgili birimlere ulaşmış bu yönde kaç talep olduğunu sordu.
 
"Başörtüsünü talep eden ve etmeyenlerin oransal karşılaştırması nedir? diyen CHP'li Öğüt, talep gelmesi halinde ilköğretimde ve hatta ana okulda da başörtüsünün serbest bırakılıp bırakılmayacağını sordu.
 
Öğüt, önergesinde ayrıca şu soruları yöneltti:
-Başörtülü öğrenciler için okullarda ayrı bir sınıf mı oluşturulması planlanmaktadır?
-Öğrencinin başını kapamasının belli kuralları olacak mıdır? Diğer bir deyişle okula çarşaf, peçe veya benzeri örtünme şekilleriyle gelen öğrenciler için bir sınırlama olacak mıdır?
-Birbiriyle akran öğrencilerden biri başörtüsü takarken diğerinin takmamasının çocukların zihinlerinde yaratacağı olumsuzluklar tüm yönleriyle ele alınmış, pedagojik araştırma yapılmış mıdır?
-Uygulamanın çocuklar ve velileri üzerinde mahalle baskısı yaratacağı endişesi ile ilgili olarak düşünceniz nedir?
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER