ÖSYM Başkanı intihal mi yaptı?

YGS'deki şifre skandalı nedeniyle zor günler yaşayan Ali Demir hakkında şok iddia.

ÖSYM Başkanı intihal mi yaptı?
ÖSYM Başkanı Ali Demir, Alman Peter Latzke'nin yazdığı makaleleri 1990 yılında Teknik ve Tekstil adlı dergide dokuz bölüm süren bir yazı dizisinde kendi yazmış gibi gösterdi. İntihalin fark edilmesi üzerine Demir 'özür' yazısı yayımladı.

YGS sınavındaki şifre iddiaları üzerine tüm gözler, doğal olarak, ÖSYM Başkanı Prof Dr. Ali Demir’e döndü. Yaptığı basın toplantılarında söyledikleri çeşitli tartışmalara yol açtı, bazı siyasetçileri tatmin etti, bazılarını etmedi, ama sonuçta tartışma yatışmadı. Son günlerdeki gelişmeler bakıldığında kolay kolay yatışacağa da benzemiyor. Çünkü, pek çok kimse söylenmesi gereken her şeyin söylenmediğine, işin içinde iş olduğuna inanıyor.

İdeolojik bağlantılar mı var?

Bu arada Prof. Dr. Demir’in kendisi tartışmalara neden oluyor. Soruluyor: Makine ve tekstil mühendisliği öğrenimi görmüş ve hep bu alanda çalışmış olan olan bu kişinin ülkenin en hassas sınav örgütünün başına getirilmesi nasıl açıklanabilir? Kendisinin ölçme ve değerlendirme konusundaki çalışmaları bilinmediğine göre, nasıl bir liyakat ölçüsü uygulanmıştır? Yoksa, bu atamada bazı ideolojik bağlantılar ve ilişkiler mi etkili olmuştur? tv8 Haber, on gün kadar önce bu soruların yanıtını bulabilmek için hem İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi hem de ÖSYM aracılığı ile Prof Demir’in yayın listesine ulaşmaya çalıştı. Bir çok telefon başvurusundan sonra, Prof. Demir’in ÖSYM’deki sekreteri tarafından bu bilginin basına verilemeyeceği belirtildi. Aslında dünyanın her yerinde üniversite hocalarının herkese açık tutulan yayın bilgilerinin gizlenmesi en azından şüphe uyandırıcı idi.

İntihalle suçlandı

tv8 Haber sorularına yanıt bulmak için Prof. Dr. Demir’in doktorasını yaptığı ve bir süre öğretim görevlisi olarak çalıştığı Loughborough Teknoloji Üniversitesi’ne başvurduğunda çarpıcı bir gerçekle karşılaştı. Dr. Demir 1990 yılında akademik hayatın en büyük suçu sayılan intihal ile suçlanmıştı. O dönemde bu üniversitede öğretim üyesi ve öğrenci olanlar olayları çok iyi hatırlıyor, Demir’in üniversiteden atılmasının üniversite yönetimi üzerinde etkili olan bazı bilim adamlarının çabasıyla önlendiğini anlatıyorlardı.

Tüm makaleyi tercüme etti

tv8’in yaptığı araştırma olayların şöyle geliştiğini ortaya koydu: Loughborough üniversitesinde doktorasını tamamlayan ama araştırma görevlisi olarak orada kalan Ali Demir 1990 yılında Türkiye’de çıkan Teknik ve Tekstil adlı dergide dokuz bölüm süren bir yazı dizisi yayınlamıştı. Ne var ki, Peter Latzke adlı gerçek Alman yazardan ilk yazıdaki kısa bir anma dışında söz edilmiyor ve makaleler Doç Dr. Ali Demir’in kendi eseriymiş gibi gösteriliyordu. Oysa, söz konusu olan hemen baştan aşağıya ana kaynaktan kelimesi kelimesine tercüme idi ve bir kaynağın bu şekilde kullanımı “intihal” sayılıyordu. Bu yazıları ilk sayıdaki anmayı görmeden Teknik ve Tekstil’de okuyanların bunların, her makalenin başında ilan edildiği üzere, tümüyle Doç. Ali Demir’e ait olduğunu düşünmeleri kaçınılmazdı.

Demir, özür yazısı yayımladı

Bu durum önce Leeds Üniversitesi’nden Prof. Mike Denton’un dikkatini çekti Onun Loughborough Üniversitesi yönetimine başvurması üzerine konu Tekstil Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gordon Wray’a iletildi. Aslında büyük kısmı aynen tercüme olan yazı dizisinin bu şekilde yayınlanmasını akademik ahlak açısından kabul edilmez bulan Dr. Wray derhal bir soruşturma başlattı.

Uzun tartışma ve görüşmelerden sonra, Dr. Demir’in kariyerini tümden bitirecek bir adım atmak yerine, akademisyen dostlarının da ricalarını kıramayarak, onun Teknik ve Tekstil dergisinde bir özür yazısı yayınlatmasına razı oldu. Nitekim öyle oldu. Aslında bir çeşit itiraf olan ve dizinin 9. bölümün başında yayınlanan bu açıklamada şöyle deniyordu: “Doç Dr. Demir bu çalışma için Melland Textiberichte’den yazılı izni şimdi elde etmiş bulunmaktadır. Yazılı izni serinin yayınlanmasından önce elde etmediği için Doç. Dr. Demir hem sayın P. M. Latzke’den hem de Melland Textilberichte’den özür diler ve verdikleri izin için de teşekkür eder.” Prof. Dr. Ali Demir’in bu “yayın”ı, basından gizlediği yayın listesine koyup koymadığı ise bilinmiyor.


Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER