ÖSYM'den LYS açıklaması

ÖSYM bir açıklama yaparak yarın başlayacağı ilan edilen LYS başvurularının ertelendiğini duyurdu

ÖSYM'den LYS açıklaması

ÖSYM Başkanlığı bir açıklama yaparak LYS başvurularının YGS sonuçları açıklandıktan sonra başlayacağını duyurdu. Şifre skandalı soruşturmasının sürmesi nedeniyle YGS sonuçlarının açıklanamadığı belirtildi.

ÖSYM açıklaması şöyle:

"27 Mart 2011 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavının (2011-YGS) değerlendirme çalışmaları tamamlanmıştır.

Sınav sonrası kamuoyunda süregelen iddialar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tüm boyutları ile araştırılmaktadır.

Başsavcılığın
araştırmaları tamamlandığında 2011-YGS sonuçları açıklanacaktır.

25 Nisan 2011 günü başlaması planlanan 2011-LYS Başvuruları da YGS sonuçlarının açıklandığı andan itibaren başlayacak ve adayların başvurmalarını sağlayacak kadar süre uzatılacaktır."

Sorular yanıtsız!
ÖSYM'nin LYS başvurularını ertelemesi soruşturmanın sürmesi nedeniyle beklenen bir karar oldu ancak cevaplanmayan sorular 1 milyon 700 bin gencin geleceğini belirsiz kılmaya devam ediyor.

1- LYS başvurularının ertelenmesi bekleniyordu. Ancak neden günlerce bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı?

2- Eğer iptal edilirse LYS'ye hazırlanan adaylar tekrar YGS için nasıl hazırlanacak?

3- Eğer YGS iptal edilirse sınav takvimi nasıl yetiştirilecek?

4- Bağımsız bir bilim kuruluna inceleme yapması için ÖSYM'nin kapıları açılmadığına göre LYS'de şifre olmayacağının garantisi nedir?

5- Bilim insanları ve öğrenciler adaya özel kitapçığın hem pedagojik hem de sınav güvenliği açısından sorunlu olduğunu defalarca dile getirdi. Ancak ÖSYM eleştirilere karşı bu uygulamayla "tarihteki en güvenli sınavı" yaptıkları iddiasından vazgeçmedi.

Peki LYS'de de adaya özel kitapçık olacak mı?

6- İstanbul'da 17 okulda sadece kız öğrencilerin sınava girmesini ÖSYM, "tesadüf" olarak nitelendirdi. LYS'de bu tür "tesadüf"lerin olmaması için önlem alındı mı?

7- Bu kadar skandala ve 1 milyon 700 bin gencin geleceğinin belirsizleştirilmesine karşın ÖSYM Başkanı Ali Demir neden istifa etmiyor?

8- Şifre skandalı ÖSYM Başkanı tarafından da itiraf edilmiş olmasına rağmen Cumhurbaşkanı ve AKP'li bakanlar "tatmin olduk" sözünü neden geri almıyor 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Garip Yakalı
Garip Yakalı - 10 yıl Önce

Bu acıklamadan tuzu kurular TATMİN olmuştur.konu beni ilgilendiriyor tatmin olmadım.

SIRADAKİ HABER