ÖSYM'nin 'Cinsiyete Özel Okul' uygulaması 17'ye çıktı!

YGS sonrası ‘birkaç’ okulda sadece kızların sınava girmesini “Pozitif ayrımcılık yaptık” diye açıklayan ÖSYM’nin, bu uygulamayı tam 17 okulda toplam 6 bin 100 kız öğrenciye yaptığı anlaşıldı.

ÖSYM'nin 'Cinsiyete Özel Okul' uygulaması 17'ye çıktı!

ÖSYM, YGS’de “pozitif ayrımcılık” yaptığı okul sayısı 1 değil, tam 17. Kamuoyuna sadece İstanbul’daki Silahtarağa İlköğretim Okulu’ndan yansıyan “harem selamlık üniversite sınavına” ilişkin görüştüğümüz okul müdürleri, bu konuda yorum yapmaktan kaçınırken, olayı doğruladılar.

'Olağanüstü durum'

ÖSYM, 27 Mart’ta yapılan YGS’de, İstanbul Eyüp’teki Silahtarağa İlköğretim Okulu’nda girenlerin sadece kız aday olmasına “pozitif ayrımcılık” savunması yapmıştı. Bilgisayarlara müdahalede bulunduklarını kabul eden ÖSYM yetkilileri, Ankara Eğitim Muhabiri Esra Kaya’ya, “Normal şartlarda adayların sınav salonları bilgisayar ortamında belirleniyor ancak bu gibi olağanüstü durumlarda biz müdahale ediyoruz. Tesadüf değil, kız adaylar için yaptığımız pozitif ayrımcılık söz konusu” diye itirafta bulunmuştu.

 Müdürler konuşmuyor

17 okuldaki pozitif ayrımcılığı sormak için aradığımız 17 okul müdürü devlet memuru oldukları gerekçesiyle sorularımızı yanıtlamadı. Müdürlere gözetmenlerin de kadın olduğuna yönelik iddiaları bu nedenle doğrultamadık.

O okulların çoğu Eyüp’te

Eyüp Dede Korkut İlköğretim Okulu, Ali Rıza Özderici İlköğretim Okulu, Eyüp İMKB TML, Kemerburgaz Halis Kutmangil Çok Programlı Lise, Güzeltepe İlköğretim Okulu, Silahtarağa İlköğretim Okulu, Eyüp Rami İlköğretim Okulu, Tantavi İlköğretim Okulu, Eyüp Şehit Öğretmenler İlköğretim Okulu, Şehit Er Eyüp Beyazıt İlköğretim Okulu, Emniyettepe İlköğretim Okulu, Haydar Akçelik KTML, Hacı Arif Bey İlköğretim Okulu, Nişancı Mehmet Paşa İlköğretim Okulu, Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu, Cağaloğlu KTML, Sultan Selim KTML.
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
zerrin özçelik
zerrin özçelik - 6 yıl Önce

Ali Aktay çok değerli biridir. İMKB' liler çok şanslı. bazı yayın organları Ali Aktay.'ın iyi niyetine sansür uygulayıp konuyu çarpıtabilir. Ama İMMKB öğrencieri de, velileri de bu tarz bayat karalama kampanyalarına kulak asmayacak kadar akıllı, Ali Hoca ise her zamanki gibi bir idarecinin yapması gereknleri yaparak, sorumlulukarının bilincinde onurlu, tarafsız kamu otoritesini öğrenci ve toplum lehine kullanan kişiliğe sahiptir.

SIRADAKİ HABER