PKK OKUL VURDU

PKK okul vurdu

PKK OKUL VURDU

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Lice’nin Yalaza köyünde Kürtçe eğitim verecek olan okulun yıkılacağı söylentileri üzerine, YDG-H’li olduğu belirtilen bir grup tarafından 6 okula molotof kokteylli ve ses bombalı saldırı yapıldı. PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'nin twitter hesabından yapılan açıklamada ise bombalanan okul sayısının 8 olduğu açıklandı.

Diyarbarkır’ın Silvan ilçesinde gece saat 22.00 sularında eş zamanlı olarak Atatürk İlköğretim Okulu, ek binası ve okul bahçesinde bulunan anaokuluna, Silvan Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Fevzi Çakmak Ortaokulu ve Mehmet Adil Kepoğlu İlköğretim okullarına Molotof ve ses bombalı eylemler gerçekleştirildi. Eylemler sonucunda söz konusu okullarda maddi hasar meydana geldi.

PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'nin üstlendiği eylemle ilgili yapılan açıklamada, “Anadilde eğitim yapmak için daha inşaat halindeki binaya tahammülü olmayan ve yıkmaya çalışan TC devletine karşı birimlerimiz misilleme amacıyla, Kürt Halkı'nın çocuklarını ve gençlerini asimile etme ve soykırım kurumlarına dönüşen okullara eş zamanlı olarak ses bombalı ve Molotof eylemi düzenlenmiştir" dendi.

Yaptıkları yazılı açıklamanın devamında YDG-H, “bundan sonra Kürt gençlerine ve kurumlarına karşı gelişecek olan her türlü saldırıya misli ile cevap olunacağını” belirtti.

Öte yandan saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanması için  geniş kapsamlı soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Odatv.com

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlim ilim bilmektir...
İlim ilim bilmektir... - 9 yıl Önce

İlimle ve okulla sorunu olan iflah olmaz... Ne kadar Türkçülük yapılırsa yanlış, ne kadar Kürtçülük yapılırsa yine yanlış... Okulu yakıp yıkmak cehaletin tezahürüdür... Kürtçe kurs açamayan ve bu kurslara gitmeyen zavallılar Kürtlerin Kürtçe öğrenmesi ve okulu hikayesini anlatmasınlar... Kürtçe okul açsan bu Okul yakanlar gidip okumazlar. Onların derdi okumak falan değil. İsrail gibi şerefsiz bir tıynetsiz güruhun oyuncağı olmaktır... Türkiyede derdimiz İslam ve kardeşlik olmalıdır. Selahaddin DEMİRTAŞ çocuklarını hangi okulda okutmaktadır? BDP liler en iyi kolejlerde çocuklarına Türkçe öğretiyorlar. Sokaklardaki zavallılarda Okul yakıyorlar.Siz önce kendinizi sorgulayın...

SIRADAKİ HABER