Samsun Sigara'da polis yine saldırdı

BAT'a ait Samsun Sigara Fabrikası'nın önünde direnişte olan işçilere ve destek için işçilerin yanında bulunanlara polis sert müdahalede bulundu.

Samsun Sigara'da polis yine saldırdı
Samsun'da BAT'a ait Samsun Sigara Fabrikası'ndaki direnişe bugün tekrar polis saldırısı yaşandı. Saldırıda 60 civarında kişi gözaltına alındı, bir işçi yaralandı, bir işçi ise komaya girdi.

Gözaltına alınmayan işçiler fabrikanın ana giriş kapısının önünde bekliyor.

Samsun Sigara fabrikasında işten atılan 120 işçi, bir süredir direnişteydi. İşçiler önce fabrikayı işgal etmişler, ancak sert bir polis müdahalesiyle fabrikadan çıkartılmışlardı. Bu saldırıda 120 işçi gözaltına alınmış, ertesi gün öğlen serbest bırakılmışlardı.
 

Daha sonra işçiler fabrika önünde direnişe geçtiler. Dün sabah patron, işten çıkartılmayan işçilerin bir kısmını 10 servis otobüsüyle fabrikaya getirmiş, fakat bu işçiler de araçlardan inerek kapı önünde direnişte olan arkadaşlarına katılmışlardı.

Bugün sabah patron, direnişe katılmayan işçileri tekrar fabrikaya getirdi. Direnişteki işçiler, hem Ondokuzmayıs ilçesinin girişinde, hem de fabrika girişinde barikat kurmuşlardı. Polis ekipleri önce ilçe girişindeki işçilere, sonra da fabrika önündeki işçilere ve onlara destek vermek üzere orada bulunanlara saldırdı.

İşçilerden ise 50'ye yakın kişi gözaltında. Polisin sert müdahalesi sırasında şeker hastası bir işçi komaya girerken, bir işçi ise yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
 

İlçe girişinde barikatta gözaltına alınan işçiler karakola götürülürken, fabrika önünde gözaltına alınanlar ise ilçedeki bir düğün salonuna kapatıldı.

Diğer işçilerden direnişteki işçilere destek
Sabah fabrikaya servislerle getirilen diğer işçilerin büyük çoğunluğu çalışmayı reddederek direnişteki arkadaşlarının yanında durdu. Sadece 40 işçi vardiyaya başladı.

İngiltere'den BAT yetkilisi gelecek
Bu arada, direnişteki işçilerle görüşmek ve pazarlık yapmak üzere İngiltere'den BAT yöneticilerinin geleceği öğrenildi.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER