SASAM'İN 'BİLGİ KİRLİLİĞİ' ANALİZİ YAYINLANDI

SASAM'İN 'BİLGİ KİRLİLİĞİ' ANALİZİ YAYINLANDI

Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Mer­kezi Enstitüsü’nce (SASAM Enstitüsü) tarafından aylık olan yayınlanan analizin Eylül sayısı ‘Bilgi Kirliliği’ başlığıyla yayınlandı. Analizde, Sağlıkta Bilgi Kirliliği, Beslenme ve Diyetetik Alanında Bilgi Kirliliği, Gıda Tüketiminde Bilgi Kirliliği, Tarımda Bilgi Kirliliği, İnternette Bilgi Kirliliği, Medyada Bilgi Kirliliği ve Sağlıkta Bilgi Kirliliği ve Tıbbi Etik başlıklarında analizler yer alıyor. Bilgi Kirliliği Analizi’ne ’ın internet sitesinden ulaşılabilir.

 

SAĞLIKTA BİLGİ KİRLİLİĞİ

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve SASAM Enstitüsü Sağlık Politikaları Direktörü Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Sağlıkta Bilgi Kirliliği’ni ele aldı.

 

Bu yıl SASAM Enstitüsü tarafından düzen­lenen “Halk Sağlığı Günleri”nin ana panel­lerinden “Sağlıkta Bilgi Kirliliği” başlıklı oturuma, Sağlık Bakanlığı’nın yöneticileri ile sağlıktan internete, medyaya, akademisyen ve uzmanların katıldığını hatırlatan İlhan, yazısında sağlıkta bilgi kirlili­ğini önlemeye yönelik çalışmaları değerlendirdi.

 

BESLENME VE DİYETETİK ALANINDA BİLGİ KİRLİLİĞİ

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevin Şanlıer ise Analiz için Beslenme ve Diyetetik Alanında Bilgi Kirliliği’ni değerlendirdi.

 

Teknolojinin ilerlemesi, haberleşme kanalları­nın artması ile bilginin, çok hızlı ve kolay iletilir olduğunu söyleyen Şanlıer, bilgiye kolay ulaşmanın güzelliğine karşın ulaşılan bilginini kaynağı ve doğruluğu konusunda yaşanan tereddütlere dikkat çekti. Prof. Şanlıer, ulaşılan her bilginin doğruluğu sorgulanarak, dayandığı kaynak­ların iyi araştırılması gerektiğini kaydetti.

 

GIDA TÜKETİMİNDE BİLGİ KİRLİLİĞİ

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, Gıda Tüketiminde Bilgi Kirliliği üzerine değerlendirmelerde bulundu. Gıda güvenliğinin tüm dünyada ve ülkemizde çok önemsenen ve süreklilik arz eden bir olgu olduğunu ifade eden Prof. Artık, ülkemizde, gıda mevzuatı konusunda önem­li gelişmeler sağlanmasına karşın, görsel ve yazılı basında gıdada ciddi bilgi kirliliği söz konusu olduğunu ifade etti.

 

TARIMDA BİLGİ KİRLİLİĞİ

Yüksek İhtisas Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Doğal-Der Başkanı Prof.Dr. Mehmet Rüştü Karaman da Tarımda Bilgi Kirliliği konusunu ele aldı.Tarımın, halen dünyadaki en stratejik sektör ve hayatın olmazsa olmazı olduğunu ifade eden Prof. Karaman hızla artan gıda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için verimin artırılması gerekli­liğini ortaya çıkardığını, bunu sağlayabilmenin temel yolunun ise modern tarım tekniklerinin etkili biçimde kullanımı olduğunu vurguladı. Doğal üretimden uzaklaştıran yöntemlerin, sağlıklı tarımsal üretimi giderek zorlaştırdığını söyleyen Karaman, doğru bilginin önemine dikkat çekti.

 

İNTERNETTE BİLGİ KİRLİLİĞİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özveren ise İnternette Bilgi Kirliliği konusunu ele aldı.

Artan internet kullanımının, hayatımızı tartış­masız şekilde değiştirdiği gerçeğini ve bu değişi­min devam edeceğini gözler önüne serdiğini belirten Özveren, “İnternette zaman geçiren çocuklar ve genç­ler, güvenlik unsurlarına dikkat ediyor mu? Aileler, ço­cuklarını sanal dünyada kontrol edebilecek kadar bilgi birikimine sahip mi? İnternet kullanan bireyler, karşıla­şabilecekleri riskleri tanıyor mu?” sorularını irdeledi.

 

MEDYADA BİLGİ KİRLİLİĞİ

Anadolu Ajansı Sağlık Muhabiri Yeşim Sert Karaaslan ise Medyada Bilgi Kirliliği’ni değerlendirdi. Karaaslan, bireysel mesajlar dışında, toplumda hareketlilik kazandırmada da öncülük eden medyanın, doğru kullanıldığında ne kadar fayda sağlarsa, yanlış ya da eksik kullanıldığında da o kadar tehlikeli olabileceğine dikkat çekti.

 

SAĞLIKTA BİLGİ KİRLİLİĞİ ve TIBBİ ETİK

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı Başkanı

Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu da Analiz’de Sağlıkta Bilgi Kirliliği ve Tıbbi Etik konusunu ele aldı. Meslek etikleri hareketinin, tıp etiği ile başlaması ve daha sonra diğer mesleklere doğru uzandığını kaydeden Prof. Çobanoğlu, şu konuları ayrıntılı şekilde değerlendirdi:

·         Tıp etiği nedir ve hekimlikte etik neden çok önemlidir?

·         Tıbbın toplumsal boyutu ve sağlıkta doğru bilginin önemi

·         İnsan hakkı olarak hasta hakları

·         Hasta haklarının gelişimi ve hasta hakkı olarak sağlıkta doğru bilginin önemi

·         Sağlıkta bilgi kirliliğinin toplumsal ve siyasal açıdan hekim-hasta ilişkisine etkileri

·         Hekim-hasta iletişiminde bilgi kirliliğinin yarattığı sorunlar

·         Sağlıkta bilgi kirliliğini önlemekte tıp etiği eğitiminin önemi

·         Sağlıkta bilgi kirliliğinin önlenmesinde bilimselliğin önemi

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER