'Şifre: 10 Nisan'da MEB'de'

Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisleri, ÖYSM önünde yaptığı eylem ile YGS’de yaşanan şifre skandalını protesto ederek 10 Nisan’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapılacak Eğitim Hakkı Mitingi’ne çağrı yaptı

'Şifre: 10 Nisan'da MEB'de'
YGS’de yaşanan ve her geçen gün yeni bir şifrenin eklendiği skandal, Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisleri tarafından protesto edildi. ÖSYM merkezinin önünde bir araya gelen meclis üyeleri, “Eğitim hakkımızı çalanlardan hesap sormaya, Şifre: Nisan’ın On’unda MEB önünde”, “İmamın ÖSYM’si, nedir yeni sınavın şifresi” ve “İmamın hükümeti, yargısı, ordusu, ÖSYM’si…” yazılı pankartlar açtı. “YGS’nin şifresi Fethullah’ın elinde”, “Gelecek hırsızı Tayyip Erdoğan”, “AKP elini eğitimden çek” sloganları atan meclis üyeleri yaptıkları konuşmada şifre rezaletinden cemaatten, AKP’den yana olanların haberdar olduğu, onurlu bir yaşam süren, alınteriyle sınava çalışanların ise haklarının gasp edildiği belirtildi. Makul, mantıklı bir açıklama yapması gereken yetkililerin rezaleti sahiplendiği, bu nedenle de derhal istifa etmeleri gerektiği dile getirildi.

’Tarikat, ticaret, gericilik, polis.. Şimdi de sahtekarlık’
Konuşmaların ardından basın açıklamasını yapan Halkevleri MYK üyesi Dilşat Aktaş, KPSS’den sonra YGS’de de yapılan hilelerin ortaya çıkmasıyla üniversitelerde bu konuya dair bir kürsünün kurulması gerektiğini açıkladı. “Eğitimi tamamen paralı hale getiren, gericileştiren, her okula polis ve imam görevlendiren, ama öğretmen atamayıp güvencesiz çalıştıran, çocukları servisçilere, dershanelere, kantinlere zorunlu müşteri haline getiren AKP şimdi de sahtekarlığa soyundu” diyen Aktaş, tarikat, ticaret, gericilik, polis ve sahtekarlığın eğitim alanına sokulduğunu ifade etti.

Şifreli kitapçıkların belirli TC Kimlik numaralı öğrencilere verildiğinin altını çizen Aktaş, eğitim hakkına sahip çıkanların 10 Nisan’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir araya geleceğini de hatırlarak, herkesi AKP’den ve onun eğitim alanındaki uygulamalarından hesap sormak için eyleme davet etti.

‘Kim olduklarını biliyoruz’
Basın açıklamasının ardından YGS’ye giren Sevgi Sönmez söz aldı. Şifreleri hazırlayanların ve kullananların kim olduklarını çok iyi bildiklerini söyleyen Sönmez, eğitimi gericileştiren AKP’nin rezaleti savunmasına şaşırmadığını dile getirdi. Sönmez, 10 Nisan’da gerçekleştirilecek eğitim hakkı mitinginde de hakkını arayacağını ifade etti.

Açıklamaya katılan KESK MYK üyesi Hamide Yiğit de KPSS skandalının üzerinin örtüldüğünü, YGS skandalı ile umut hırsızlığı yapıldığını, eğitim emekçilerinin potansiyel kopyacı gibi arandığını, kadın ve erkek öğrencilerin de haremlik/selamlık şeklinde ayrı okullara denk getirildiğini hatırlattı. Yiğit, kitapçıkların kamuoyuna açıklanmasını, sınav görevlilerinin şeffaflıkla belirlenmesini ve sorumluların bulunmasını istedi.

Kılıf hazır, yetkili yok
Bu arada eyleme katılan bir kişi yanında getirdiği bir 'kılıf'ı göstererek "Profesör Ali Bey bir iş çevirmiş, içinden çıkamıyor. Sayın profesöre gelen giden vuruyor ama bir türlü tatmin olmuyorlar. Bizde insanlık ölmedi. Düşene vurulmaz, bir destek atalım dedik ve kendisine uygun bir kılıf getirdik. Alsın kılıfına uydursun" dedi. Üzerinde "Kılıfın adı: Tatmin oldum" yazılı kılıfı ÖSYM Başkanı'na vermek üzere içeri girmek isteyen eylemciye polisler izin vermedi. Kılıfı parmaklıklara asan eylemcinin "Burada dursun, ihtiyacı olan nasılsa gelir alır" demesi üzerine polis amiri ÖSYM görevlilerine "Sakın kimse almasın" dedi. Kılıf dakikalarca parmaklıklarda asılı kaldı.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER