ŞİFRE SKANDALININ KANITI GOOGLE'DA

27 Mart'ta yapılan YGS'den hemen önce google arama motorunda medyan kelimesinin ortalamadan 5 kat fazla aratılması, şifrenin sınavdan önce bazı kişilere söylendiği iddiasını ciddi derecede güçlendiriyor.

ŞİFRE SKANDALININ KANITI GOOGLE'DA

Birkaç gündür internet forumlarından tartışılan YGS cevaplarının şifresinin sınav öncesinde sızdırıldığı iddiasının ciddiliği, google'da kısa bir araştırma yaptığınızda ortaya çıkıyor.

"YGS'de mod medyan çıkacak haberiniz olsun" şeklinde bazı öğrencilere sınavdan önce haber verildiği iddiası birkaç gündür dile getiriliyordu, googla arama motorunda Türkiye'de medyan kelimesinin son bir aylık aranma sonuçlarına baktığınızda 27 Mart'ın, yani YGS'nin yapıldığı günün hemen öncesinde 5 kat bir artış görülüyor. Bu artışın "tesadüf" olması olasılığı ise imkansıza yakın.
 

Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü de yazısında bu ciddi iddiaları gündeme getirdi:

"Ciddiye alıp incelediğinizde gerçekten de birebir doğru cevap anahtarı ile örtüşen şifreler de var. Ama daha da önemlisi internette günlerdir dolaşan “mod medyan“ yazışmaları insanı şoke etmeye yetiyor da artıyor.

"SEÇENEKLERİ BÜYÜKTEN KÜÇÜĞE DOĞRU SIRALAYIN!"
İddiaya göre -ki internette bu iddiayı kanıtlayan yüzlerce örnek bulabilirsiniz- mod medyan kavramı bazı yerlerde öğrencilere aşağıdaki şekilde anlatıldı: “YGS’deki seçenekleri, büyükten küçüğe doğru sıralayın, üstteki seçenekle hangisi çıkışıyorsa, o mod medyandır.”

"YGS'DE MOD MEDYAN ÇIKACAK HABERİNİZ OLSUN"
Aslına bakılırsa mod ve medyan, istatiksel kavramlar. Sözlüklere girildiğinde uzun uzadıya anlatılıyor. Ama öğrencilere anlatımı bu şekildeymiş. Ve sınavdan bir iki gün önce bazı öğrenciler arasında “YGS’de mod medyan çıkacak haberiniz olsun“ diye mail trafiği olmuş. Konudan haberdar olanlar mod medyan kavramının ne anlama geldiğini hemen anlamış. Ama bu kavramı ilk kez duyanlar, sınava bir gün kala ders çalışmak olmaz, bırakın o soruyu da cevaplamayalım diye fazla kaale almamışlar.

BAZI KENTLERDE PATLAMA!
Şimdi sanal ortamda dolaşan iddialara bakılırsa, bu konudan haberdar çok kişi olmuş. Ne kadarı doğru, ne kadarı abartı elbette bilmiyoruz. Ama ciddiye alınması gereken bir kavram olduğu kesin. Çünkü yine internet üzerindeki arama kayıtlarına bakıldığında, sınavdan bir iki gün önce bu kelimeleri arayanların sayısında özellikle bazı kentlerde patlama olmuş. Niyedir, nicedir onu biz bilemeyiz...

ARAMADA 5 KAT ARTIŞ OLMUŞ!
Google arama trend raporlarında 27 Mart 2011 YGS sınavından önce grafiktede görüldüğü gibi sınav tarihinden önce "mod medyan" kelimesinin internette aratılmasında 5 katı bir artış olduğu ortaya çıkıyor."


 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet kara
ahmet kara - 10 yıl Önce

bu ilk değil son da olmayacak yapılacak tek şey akepeyi iktidardan indirmek. cemaati fetho'nun yanına amerikaya göndermek.

sakin elma
sakin elma - 10 yıl Önce

denedim google da yok böyle bir şey deneyin görün

olmaz olur mu
olmaz olur mu - 10 yıl Önce

olmaz olur mu sakin elma yanlış bakmışsın mod medyan deyiince hemen çıkıyo ayrıca grafiği bulamazsın boşa arama

SIRADAKİ HABER