Sınav skandalı futbola sıçradı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 31 Mart Perşembe günü gerçekleştirdiği Futbolcu Temsilci Sınavı'nı iptal etti.

Sınav skandalı futbola sıçradı

TFF, FIFA tarafından 31 Mart saat 10.00 olarak belirlenerek tüm üye ülkelerde aynı anda gerçekleştirilen sınav sonuçlarını, tamamen kendi inisiyatifi ve sorumluluk anlayışı gereği inceleme kararı aldı.

10 günlük titiz inceleme sonucunda toplam 20 soruluk sınavda, FIFA tarafından hazırlanarak ülke federasyonlarına gönderilen 15 sorunun, bazı adaylarca sınavdan önce elde edildiği anlaşıldı. Söz konusu 15 soruya, bazı adaylarca aynı doğru ve aynı yanlış cevapların işaretlendiğini, hesaplama gerektiren sorularla ilgili sınav kağıdında hiçbir hesaplama yapılmadığını ve sınav sonrası verilen itiraz dilekçelerinin de birebir aynı olduğunu gören TFF, FIFA'ya sınavın iptalinin gerekli olduğunu bildirdi. Aynı incelemede TFF tarafından hazırlanan 5 soru da analiz edildi, ancak herhangi bir gruplaşmaya rastlanmadı.

5894 sayılı TFF Kanunu'nun 3.maddesi, FIFA'nın 31 Ocak 2011 tarih ve 1255 sayılı sirküleri, FIFA Oyuncu Temsilcileri Talimatı'nın 8.maddesi ile TFF Futbolcu Temsilcileri Talimatı'nın 6. ve 10. maddeleri uyarınca iptal edilen sınav ile ilgili araştırmayı derinleştirmeyi hedefleyen TFF Yönetim Kurulu, konuyla ilgili soruşturma başlattı. TFF 1.Başkanvekili Lutfi Arıboğan'ın başkanlığında, Yunus Egemenoğlu ile Prof. Dr. İlhan Helvacı'dan oluşan komisyon soruşturmayı yürütecek.

Yeni sınav, FIFA takvimine göre Eylül 2011 tarihinde yapılacak olup, son sınava giren toplam 118 adaydan alınan sınav başvuru ücreti ve sınav öncesi düzenlenen sınava hazırlık kursuna katılanların ödediği miktar iade edilecek. 

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER