SINAVLAR YILLARCA SABOTE EDİLDİ

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, paralel yapının eğitim ayağını AKŞAM'a anlattı: Cemaat okulları 28 Şubat'la beraber büyümeye başladı

SINAVLAR YILLARCA SABOTE EDİLDİ
Doruk ÇAKAR- ANKARA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, paralel yapılanmanın siyasi otoriteye karşı koyacak bir noktaya gelmesinde, 28 Şubat Postmodern Darbesi'nin etkili olduğunu söyledi. Cemaat okullarının 28 Şubat sürecinde palazlandırıldığına dikkat çeken Müsteşar Yusuf Tekin, "28 Şubat vesayeti, eğitim alanını cemaate ihale etmiştir. İmam Hatip'lerin kapatılmasıyla veliler, 'çocuğum dindar yetişsin' düşüncesiyle cemaat okullarına yöneldiler" dedi.

Cemaatin eğitim alanındaki vesayetinin süreç içinde giderek güçlenip en yüksek noktaya geldiğini de vurgulayan Tekin, "Karşımızda lise, üniversite ve memuriyet sınavlarını manipüle etmiş, istedikleri kişileri istedikleri okullara yerleştirip mezun olmalarını sağlamış bir çete yapılanması var. Bu çete, toplum mühendisliği yaparak kendi yandaşlarını istedikleri kurumlara yerleştirmeyi de başarmıştır" diye konuştu. AKŞAM'a konuşan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in açıklamaları şöyle:

28 ŞUBAT'TA BÜYÜDÜLER

Bugün, "Paralel Yapı" olarak adlandırılan çetenin, siyasi otoriteye karşı koyacak bir noktaya gelmesinde, en büyük rolü 28 Şubat Postmodern Darbesi oynamıştır. 28 Şubat vesayeti, halkın çocuklarının gittiği imam hatip okullarını kapatarak eğitim alanını cemaate ihale etmiş ve bu yapılanmanın palazlanmasını sağlamıştır. Veliler de, İmam Hatip'lerin kapatılmasıyla, "çocuğum dindar yetişsin" düşüncesiyle cemaat okullarına yönelmişlerdir.

Sınavlar yıllarca sabote edildi

Bugün karşımızda lise, üniversite ve memuriyet sınavlarını yıllarca sabote etmiş bir çete yapılanması var. 2013 SBS dahil bir çok sınavda manipülasyon yapıldığı söyleniyor. Bu yapılanma istedikleri adamları istedikleri liseye, üniversiteye yerleştirip mezun olmalarını sağlamıştır. Toplum mühendisliği yapıp, istedikleri türden insanları yetiştirip istedikleri kamu kurumalarına yerleştirmişlerdir. Ancak şunu da belirtmeliyim, ÖSYM 2010 yılındaki KPSS'den sonra ciddi tedbirler aldı.

Gerçek anlamda bir örgüt

Sözünü ettiğimiz yapılanma, süreç içinde siyasi iradeye karşı koyma noktasına kadar gelmiştir. Hükümet'in dershanelerin dönüşümüne ilişkin adımları üzerine ortaya çıkıp, 'dershaneleri kapatamazsınız, yaptırmayız' diyerek kampanyalar başlatmışlardır. Ardından daha da ileri gidip, milletin oyları ile göreve gelmiş bir hükümeti alaşşağı etmek istediler. Bunun en somut örneği dershane düzenlemesi sırasında yaşanan 17 Aralık girişimidir. Karşımızda gerçek anlamda bir çete yapılanması var.

Deşifre olmaya devam edecekler

Bu çetenin farkında olmayanlar, dershane tartışmalarının ilk başladığı dönemde 'ne güzel dershanecilik yapıyorlar ne istiyorsunuz?' diyordu. Bugün gelinen noktaya baktıklarında eminim ki, artık farklı düşünüyorlardır. Çünkü kirli ilişkileri deşifre olmaya başladı ve olmaya da devam edecek. Dershanelerin dönüşümü tamamlandıktan sonra da, 'kral çıplak' diyeceklerdir.
Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET ATEŞ
AHMET ATEŞ - 7 yıl Önce

SAYIN EFENDİ O DÖNEMLERDEİNSANCIKLAR SINAVLARDA ŞAİBE VAAARR DİYE BAĞIRIRKEN NEREDEYDİNİZ. SUS PUS HİÇ SESİNİZ ÇIKMIYORDU. HATTA BAZILARINIZ TATMİN OLDUK AÇIKLAMALARI YAPIYORDU. HAKSIZSINIZ GÜNAHKARSINIZ İKİ YÜZLÜSÜNÜZ

HUKUKÇU
HUKUKÇU - 7 yıl Önce

TÜRKİYE'DE ADALET SADECE PARTİ ADIDIR: Hukuk tanımazlığı ve hukuku ayaklar altına aldınız. Şimdi yağ gibi sıyrılamazsınız. Adalet duygusunu yerle yeksan ettiniz.

SIRADAKİ HABER