TAKSİM GEZİ PARKI'DAKİ NÖBET EYLEMİNE POLİS MÜDAHALE ETTİ

Taksim Gezi Parkı'nda sabaha karşı yapılan müdahalenin ardından boşaltılan park, polis bariyerleriyle çevrildi. Parka giriş yasaklandı.

TAKSİM GEZİ PARKI'DAKİ NÖBET EYLEMİNE POLİS MÜDAHALE ETTİ


 

Taksim ve çevresinde olaylar yatışmıyor. Saat 10:25'te polis, CHP'li vekillerinde aralarında bulunduğu gruba müdahale etti
 

Taksim ve çevresinde olaylar yatışmıyor. Saat 10:25'te polis, CHP'li vekillerinde aralarında bulunduğu gruba müdahale etti
Taksim Gezi Parkı'nda sabaha karşı yapılan müdahalenin ardından boşaltılan park, polis bariyerleriyle çevrildi. Parka giriş yasaklandı.

Gezi Parkı'ndaki eyleme sabahın erken saatlerinde şafak operasyonu yapan polisler, CHP'li vekillerinde olduğu basın açıklaması yapan gruba da müdahale etti. Taksim'de sıkılan su ve atılan gaz bombaları nedeniyle göz gözü görmüyor.

BÖREK YİYENLERE GAZ BOMBASI

Taksim Gezi Parkı yanında tepsilerle getirdikleri börekleri yiyen bir grup eylemciye polis tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Polisin bariyerlerle çevirdiği alanın hemen yanındaki yeşillik alanda oturan bir grup, tepsilerle getirdikleri börekleri yedi. Eylemciler, böreklerden polislere de ikram etti. Ancak polis, ikramı geri çevirdi. Eylemciler yeşillik alanda böreklerini yemeye devam ederken bir anda ortalık karıştı. Polis eylemcilere tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Börek yerken müdahale edilen eylemciler zor anlar yaşadı. Atılan gazlardan yoldan geçen vatandaşlar da etkilendi. Vatandaşlar, polise tepki gösterdi.

SANATÇILAR DA GAZDAN ETKİLENDİ

Müdahale esnasında parkta Gonca Vuslateri, Rıza Kocaoğlu, Aylin Aslım'ında arasında olduğu çok sayıda sanatçı vardı. Aylin Aslım, gazlı müdahalenin ardından attığı tweette, "İTÜ'den Harbiye'ye doğru kıvrılırken orduevinde nöbet tutan erlerin elinde yarım limonlar vardı. Belki kendileri içindi ama, bize verdiler" diye yazdı.

Yalan Dünya adlı dizide "Vasfiye Teyze" karakteriyle ünlenen - Gonca Vuslateri ise "Hoş bi selam çaktı polis.. Tebrik etti oyunculuğumu.. Çok teşekkur ederim dedim.. Gülümsedik.. Girdim parka.. Gazı yedik..emir büyük yerden!" dedi.

- Polisin müdahalesi sırasında birçok kişi de yaralandı. Rapçi Ege Çubukçu suratına gelen gaz bombası fişeğiyle yaralandı. Çubukçu'nun sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Antikapitalist Müslümanlar'dan Muharrem Şaşkın Taksim İlkyardım Hastanesi'nde yoğun bakımda tedavi altına alındı.

- Polisin müdahalesi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin internetten izlenebilen kameraları kapatıldı. Taksim Metro Durağı da çalıştırılmadı.

 

 

CHP'DEN BAŞBAKAN'A SUÇ DUYURUSU


Gazeteci Ahmet Şık'ın da başına gaz bombası isabet ettiği ve Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırıldığı bildirildi.

İşte  olay yerinden attılan tweetler...

Ceyda Karan?@ceydak6m  Bu 1 Mayıs'ta attıklarından beter bi şey! İnsanın Gözlerini boğazını korkunç yakıyor #gazterörü

hayko bağdat?@haykobagdat8m  İki ağır yaralı varken ölümüne gaz sıktı şerefsizler. Divanda turistler odalarına alıyor bizi.

Koray Peközkay?@koraypekozkay9m Böyle gaz sıkıldığını ilk defa gördüm... Astımı olanlar ölmüştür o kalabalıkta...

Gonca_Vuslateri?@Gonca_Vuslateri4h İnönü'ye kadar kovalandık.. En çok da ağaçlara ve biber gazini yiyen ..ortalıkta yaniyoruzzzz diyen kacisan sokak hayvanlarina agladik!

Can Bonomo?@canbonomo4m Divan'da ambulansa ve doktora ihtiyaç var.

Selin Asker?@selinasker9m Gezi Parki kapali, polis aralıksız saldırıyor. Gaz bombası parka düştü yangin çıktı. Bir otobüs şoförü gazdan fenalaştı aracı kullanamiyor.

 

BASIN AÇIKLAMASINA MÜDAHALE

Taksim Gezi Parkı'nda sabah yapılan müdahalenin ardından aralarında Gürsel Tekin, İlhan Cihaner, Melda Okur'un da yer aldığı CHP milletvekilleri ve beraberlerindeki grup, saat 10.00'da Divan Otel önünde biraraya geldi.

Basın açıklaması yapan grup daha sonra bariyerlerle kapatılan Gezi Parkı'na doğru yöneldi. Polis, Gezi Parkı'na girmek isteyen gruba gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale sırasında grup biranda dağıldı. Gazdan milletvekillerinin de etkilendiği görüldü.

 

* Melda Onur, "İnsanların içeriye sokmuyorsunuz, elinizde bir belge var mı" diye sorunca Polis müdürü, "Vali beyin emri var" diye cevap verdi.


 
Taksim Gezi Parkı'ndaki yıkımı engellemek için 3 gündür eylem yapan göstericilere bugün sabaha karşı bir kez daha müdahale edildi. Müdahalenin ardından Gezi Parkı kamyonlarla getirilen polis bariyerleriyle çevrilerek kapatıldı.


 
CHP Milletvekili Melda Onur'un da aralarında bulunduğu bir grup polis tarafından uzaklaştırıldı. Melda Onur, bir polis müdürüne 'insanların içeriye sokmuyorsunuz, elinizde bir belge var mı' diye sorunca Polis müdürü, 'vali beyin emri var' diye cevap verdi. Parkın girişinde oturmakta direnen bazı göstericiler de çevik kuvvetin müdahalesiyle kaldırıldı.

YİNE ŞAFAK BASKINI

Parkta bulunan yüzlerce kişiye, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale edildi. Gazdan etkilenen CHP Milletvekili İlhan Cihaner, "Bunu ancak düşman yapar" Olaylar Taksim ve çevresinde devam ediyor.

Polis, Taksim Gezi Parkı'nda nöbet tutan gruba dün sabah olduğu gibi bu sabah da saat 05.00 sıralarında müdahale etti. Aralarında milletvekili ve sanatçıların da bulunduğu yüzlerce kişiye gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale edildi. Müdahale sırasında kaçmak isteyenlerin üzerine çıktığı bir duvarın yıkıldığı ve bazı vatandaşlarında yaralandığı görüldü.

Çeşitli yönlere kaçan kişiler ile peşlerindeki polis arasında Taksim, Dolmabahçe ve Harbiye'de çatışma çıktı. Eylemciler polise taşlarla karşılık verdi.

Polisler eylemcilerin çadırlarını ve flamalarını toplayarak zabıtalara teslim etti. Zabıtalar da çadırları kamyonetlere yükleyerek alandan ayrıldı.

Taksim Gezi Parkı'nın etrafında tedbir amaçlı itfaiye araçları ile 112 Acil Sağlık ekipleri bekletiliyor. Parkın etrafını kuşatan çevik kuvvet ekipleri alana girişlere izin vermiyor.

Gezi Parkı ve çevresi ise savaş alanına dönmüş durumda. Çevredeki iş yerleri ve otellerin camlarının kırıldığı görüldü. Polis ve eylemciler arasındaki gerginlik zaman zaman yükseliyor.

BETON KORKULUKLAR YIKILDI

Kaçan eylemcilerden bazıları meydandaki merdivenin beton korkuluklarının devrilmesi sonucu yaralandı. Yaralılar olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Daha sonra ikiye ayrılan grubun bir kısmı Harbiye'ye, diğer kısmı ise İstikla Caddesi'ne doğru kaçtı. Peşlerinden giden çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara dağılan gruba biber gazı sıktı. Eylemcilerin çadırları bu kez bir kamyonete yüklenerek götürüldü.

 CHP'Lİ VEKİL: BUNU ANCAK DÜŞMAN YAPAR

Gazdan etkilenenler arasında CHP Milletvekili İlhan Cihaner, gözyaşları içinde konuştu. Cihaner, "Bunu ancak düşman yapar" dedi.

Cihaner, "2-3 saattir, valiye, emniyet müdürüne ulaşmaya çalışıyoruz. Telefonlarımıza çıkmıyorlar" diye konuştu Taksim ve çevresindeki gerginlik devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER