TAKSİM'DE 'MISIR USULÜ' ŞİFRE EYLEMİ

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda şifreli soru iddiaları öğrencileri Mısır usulü eyleme götürdü. Mısır'da da insanlar hükümeti protesto için sosyal paylaşım sitesinde örgütlenmiş ve Özgürlük Meydanı'nda protestolarda bulunmuştu. Öğrenciler Mısır'daki gibi Facebook'ta toplandı ve ÖSYM'yi protesto etti.

TAKSİM'DE 'MISIR USULÜ' ŞİFRE EYLEMİ

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta örgütlenerek Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen öğrenciler, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) şifreli soru iddialarını protesto etti.  

İstiklal Caddesi üzerinde sloganlar atarak yürüyen öğrenciler, ÖSYM Başkanını istifaya davet etti. Taksim meydanında basın açıklaması yapan öğrenciler olaysız dağıldı. 

YGS'deki şifre iddiaları üzerine Facebook'ta örgütlenerek Taksim'de buluşan yaklaşık bin öğrenci, ÖSYM'yi protesto etti. Galatasaray Lisesi önünde toplanan öğrenciler yürüyüşe geçti. 'Parasız sınavsız eğitim' , 'Eğitim sisteminiz batsın ÖSYM altında kalsın' , 'Eşitlik adalet özgürlük istiyoruz' yazılı pankartlar ve dövizler taşıyan grup yürüyüş boyunca 'Parasız eğitim istiyoruz' , 'Biz de şifreli istiyoruz', 'ÖSYM sınavı al başına çal' , 'Eğitim hakkımız engellenemez' , 'YGS'nin şifresi AKP'nin elinde' , 'Öğrenciyiz haklıyız kazanacağız' şeklinde sloganlar attı. Yer yer oturma eylemi yapan öğrenciler Taksim meydanına geldi.

Grup adına bir açıklama yapan Berkin Dereli, ÖSYM Başkanı Ali Demir'e hitaben yaptığı konuşmasında, "Bu eylemi gerçekleştirmemizin amacı ne yapılmış olan YGS'yi iptal ettirmek, ne de halkımızı zor duruma düşürmektir." dedi. YGS ile ilgili her gün yeni bir skandalın ortaya çıktığını öne süren Dereli, "KPSS'de yaşanan kopya skandalının ardından çok geçmeden bir skandal da YGS sınavında yaşanmıştır. Sınav için yoğun güvenlik önlemi alınıp adayların teker teker aranmasına ve salonlarda kontrol edilmesine rağmen yine aynı senaryo yine aynı tablo ile karşı karşıya bulunmaktayız. ÖSYM kurumunun en önemli görevi halkın ve sınava giren öğrencilerin güvenini boşa çıkarmamaktır. Bizlerin sizlerden en büyük beklentisi buydu. Fakat beklentilerimizin karşılığını veremediler. Bunca öğrencinin ve velinin güvenini boşa çıkardınız. Sayın Ali Demir'i yaşattığı güvensizlikten dolayı istifaya davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından Facebook'lu grup ile Dev Lis ve Genç Umut isimli öğrenci grupları arasında slogan tartışması çıktı. Dev Lis'li gruptakiler siyasi sloganlar atınca Facebook'lu grup eylemlerini sona erdirdi. Taksim meydanındaki basın açıklaması sırasında polisin havadan ve karadan geniş güvenlik önlemi alması dikkat çekti.
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER