TAKSİM'DE YİNE MÜDAHALE...

Taksim'de yine biber gazı var

TAKSİM'DE YİNE MÜDAHALE...
 
 
Taksim Dayanışması’nın Taksim Meydanı’nda düzenlediği anma etkinliği polisin müdahalesi ile son buldu. Taksim Meydanı’nda toplanan binlerce kişi sıkılan tazyikli su ve atılan gaz bombalarından etkilenerek Taksim çevresindeki ara sokaklara kaçtı.
 
İLK TOPLANMA KADIKÖY’DE OLDU
 
Taksim Dayanışması’nın 19.00’da Taksim Meydanı’nda düzenleyeceği anma törenine katılmak üzere yaklaşık 500 kişi Kadıköy Boğa heykelinin önünde biraraya geldi. Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenlerin adı söylendi. Gruptakiler de hep bir ağızdan "Yaşıyor" dedi. Diren Kadıköy pankartı taşıyan gruptakiler "Her yer Taksim heryer direniş" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Çevredeki vatandaşlar da alkışlarla yürüyüşe katılanlara destek verdi. Eylemciler yürüyüşün ardından Kadıköy İskelesi’ne ulaştı. Eylemciler iskelede akbil basmadan turnikelerin üzerinden atlayarak vapura bindi.Grup İstiklal Caddesini yürüyerek Taksim’e ulaştı.
 
BEŞİKTAŞ’TA HEYKEL ÖNÜNDE TOPLANANLAR TAKSİME ÇIKTI
 
Taksim Gezi Parkı protestolarına destek için oluşturulan Abbasağa Forumu’na bağlı bir grup, Gezi Parkı olaylarından hayatlarını kaybedenler için Beşiktaş çarşı içindeki Kartal Heykeli önünde saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından grup adına bir basın açıklaması yapan Demet Şahin, Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük ve Abdullah Cömert’in sorumlularının bulunarak cezalandırılmalarını istedi. Gruptakiler basın açıklamasının ardından duran adam eylemi yaptılar. Kartal heykeline Büyük bir Türk bayrağı asan grubun Brezilya’da eylem yapan gösterecilere destek veren "Occupy Brazil" yazılı pankartı da dikkat çekti.
 
 
 
 
 
POLİS TAKSİM’DE TOPLANANLARA DAĞILMALARI İÇİN 20 DAKİKA SÜRE TANIDI
 
Taksim Dayanışması tarafından yapılan çağrıyla Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden ve yaralananlar için anma töreni yapıldı.
 
Bir süre sonra polis ekipleri eylemcilere "Basın açıklamanızı yaptınız, bekleme yapmayın, bundan sonraki eylemleriniz kanuna aykırı. Yola trafiğe açın. Size verilen süre sona erdi. Lütfen dağılın" şeklinde uyarıda bulundu.
 
Uyarı üzerine grubun Gezi Parkı’ndan uzaklaşmaya başladığı görüldü. Ancak gruplar bir süre sonra tekrar park önüne gelmeye başladı. Bunun üzerine polis Gezi Parkı merdivenlerinden inerek meydana doğru yürümeye başladı. Polis grubu önüne katarak İstiklal Caddesi’ne doğru yürüdü. Polis bir süre sonra da TOMA’lardan su sıkarak ve gaz bombası atarak gruplara müdahale etti. Eylemciler Kazancı Yokuşu, Harbiye ve Gümüşsuyu’na doğru kaçmaya başladı.
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER