TARİHİ BİR BELGE YOK

Taha Akyol'dan Yavuz Sultan Selim'le ilgili çarpıcı iddia

TARİHİ BİR BELGE YOK
Enver Aysever'in sorularını yanıtlayan Taha Akyol, 3. Boğaz köprüsüne Yavuz Sultan Selim Köprüsü isminin verilmesini yorumladı. 

Köprüye bu ismin verilmesinin Alevi vatandaşları rencide edip etmeyeceği yönündeki soruya Taha Akyol, "Bu ismi duyunca Alevi vatandaşlar rencide olacak diye düşündüm. Olayı tolere etmek için söylemiyorum, ancak Yavuz'un 40 bin Aleviyi katlettiğine dair tarihi bir belge yok. Bir Alevi katliamı gerçekten yaşanmış ancak boyutu farklı. Diğer taraftan Şah İsmail de katliam yapmıştır. "Yavuz kardeşini öldürdü" deniyor, "Şah İsmail de annesini öldürmüştür". Ben bunlara saltanat kavgası olarak bakıyorum, bundan ibarettir." şeklinde konuştu.
 
İşte Akyol'un yorumu;

HALİFELİĞİ GETİREN PADİŞAH

9. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman'ın babası. 1512 - 1520 arasında 8 yıl tahtta kaldı. Bu sürede Osmanlı topraklarını 2.5 kat büyüttü. 1517'deki Mısır seferi sırasında kutsal emanetleri alıp İstanbul'a getirdi. Böylece halifelik Abbasiler'den Osmanlı'ya geçti. Anadolu beylikleri Yavuz Sultan Selim döneminde tamamen yok edildi. Osmanlı birliği sağlandı.
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER