TARIM VE HAYVANCILIK DESTEKLERİ ÜRÜN ÜRÜN DESTEK RAKAMLARI

Bakanlar Kurulu'nun "2016 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar'ı Resmi Gazete'de yayımlandı.

TARIM VE HAYVANCILIK DESTEKLERİ ÜRÜN ÜRÜN DESTEK RAKAMLARI

ÜRÜN ÜRÜN DESTEK RAKAMLARI
Buna göre Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere dekar başına 11 lira mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak. Kilogram başına yapılan fark ödemesi desteği, yağlık ayçiçeğinde 40, kütlü pamukta 75, soya fasulyesinde 60, kanolada 50, dane mısırda 2, aspirde 55, zeytinyağında 80, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikalede 5, çeltikte 10, kuru fasulye, nohut ve mercimekte 30, çayda ise 13 kuruş olarak belirlendi.

ARICILARA KOVAN BAŞINA 10 TL
Organik Tarım Bilgi Sistemi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sistemlerine kayıtlı olarak organik arı yetiştiriciliği yapanlara da kovan başına 10 lira destek verilecek. İyi tarım uygulamaları yapan çiftçilere, dekar başına meyve, sebze için 50, örtü altı için 150, süs bitkileri, tıbbi aromatik bitkiler için de 100 lira destekleme ödemesi yapılacak.

ÖNCE ELEKTRİK ŞİRKETİNE, KALAN PARA ÇİFTÇİYE
Yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri kapsamına giren Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta tarımsal amaçlı kullanılan elektrik için çiftçinin alacağı bitkisel üretime konu destek ödemelerine ödeme zamanında bloke konulacak. Çiftçinin muvafakatı ile dağıtım şirketinin ödemesi yapılacak, kalan kısım ise çiftçiye ödenecek.

ET VE SÜT DESTEKLERİ
Aşıları tamamlanmak kaydıyla 4 ay ve üzeri buzağı/malaklara 350, soy kütüğü desteği 500 lira olarak ödenecek. Döl kontrolü kapsamında testlerini tamamlamış boğaların buzağılarına ise ilave 50 lira verilecek. Belirli şartları taşıyan süt üreticilerine bakanlığın belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar üzerinden ödeme yapılabilecek. Ayrıca ıslah amaçlı kalite standardına ilave ödeme gerçekleştirilecek. Ürettiği çiğ sütü üretici örgütleri aracılığıyla Et ve Süt Kurumu'na satan veya süt tozuna çevirten üreticiler, çiğ süt desteklemesinden yararlandırılacak. Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı, yurt içinde doğmuş, besi süresini tamamlamış erkek sığırlarını, mevzuata uygun kesimhanelerde kestiren ve sözleşmeli besicilik yapanlar 1-300 baş arası kestirdikleri hayvan başına 200 lira destekleme ödemesi alabilecek.

DAMIZLIK ÜRETİME DESTEK
Çoban desteği kapsamında 250 küçükbaş ve üzeri anaç hayvan varlığına sahip işletmelere 5 bin lira ödenecek. Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliği yapan, damızlık koyun-keçi yetiştiriciliği birliklerine üye, hayvanları kayıt sistemlerine kayıtlı yetiştiriciler, anaç hayvan başına 25 lira destek alacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER