Tek fotoğraf da sahte çıktı

Usame Bin Ladin'in öldüğünü gösteren tek kare fotoğrafın Photoshop'la yapıldığı kaydedildi.

Tek fotoğraf da sahte çıktı
AFP haber ajansı, aşağıda da görülebilen fotoğrafları analiz ederek, "El Kaide liderinin sağ tarafta bulunan ve bilinmeyen bir tarihte çekilen arşiv fotoğrafındaki çene ve sakal kısmının kopyalanarak bin Ladin'e ait olmayan ceset fotoğrafına yapıştırıldığını" aktardı. Sahte olduğunun ortaya çıkmasının ardından Pakistan televizyonları fotoğrafları geri çekti. Fotoğraf, bin Ladin'in vurulduğu haberinin duyulmasıyla birlikte birçok kanalda yayına verilmişti.

2009'DAN KALMA BİR FOTOĞRAF
Geo televizyonunun İslamabad bürosu şefi Rana Cevad, AFP'ye yaptığı açıklamada "Sahte bir fotoğraftı, 2009'dan beri internette dolanıyordu" dedi. Yaptıkları incelemede fotoğrafın sahte olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Cavad, bu yüzden fotoğrafın yayınını durdurduklarını söyledi. Cesede ait olduğu söylenen fotoğrafı ilk olarak Pakistan'ın Express TV kanalı yayınlamıştı. Bu fotoğraf, dünyanın önde gelen televizyon kanallarının ve gazetelerinin internet sitelerinde kendine yer buldu. Sosyal medya sitelerindeki tartışmalarda ağırlıklı olarak Express TV'nin Photoshop kullanarak, bin Ladin'in fotoğrafını değiştirdiği seçeneği üzerinde duruluyor.

ÖLÜM HABERİNİ İLK TWITTER VERDI
Öte yandan Usame Bin Ladin'in öldürülmesi konusunda da sosyal medya, dünya basınını atlatmayı başardı. Olayla ilgili ilk haber Twitter'da yer aldı. ntvmsnbc'den Cihan Salim'in haberine göre, ReallyVirtual rumuzlu kullanıcı, Bin Ladin'in öldürüldüğü kasabaya düzenlenen hava saldırısını, hedefin kim olduğunu bilmeden, dakika dakika tweet etti. ReallyVirtual, gece yarısı 01:00 sularında çok sayıda helikopterin Bilal şehri yakınlarında Abutabat kasabası üstünde dolaşmaya başladığını duyurdu. Daha sonra uçakların da geldiğini söyleyen kullanıcı, bombardıman başladığını, o sırada bir müttefik helikopterinin de düştüğünü aktardı.

ReallyVirtual'ın tweet'lerinde bir süre adı geçmemesine karşın, sonraki tweetlerde operasyonun Usame'yi hedeflemiş olabileceğine dair görüşler yer alıyor. Kesin bilgiyse Twitter'a başka bir kullanıcı tarafından kondu. “Güvenilir bir kişinin bana dediğine göre Usame Bin Ladin’i öldürmüşler” diye yazan keithurbahn’ın mesajı anında retweet’ler yoluyla çoğaltılmaya başladı.


Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER