TWİTTER YASAĞINA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ...

Ankara İdare Mahkemesi, Twıtter'a erişimin engellenmesine dair TİB'in idare kararının yürütmesini durdurdu

TWİTTER YASAĞINA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ...
Yaklaşık bir haftadır kapalı olan sosyal paylaşım sitesi Twitter'la ilgili mahkemeden vize çıktı.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu'nun, Telekominakasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Twitter'ın erişim engellenmesi kararının ardından yaptığı başvuruyu karara bağladı.

'ERİŞİM ENGELİ KALKMALI'

Kararı değerlendiren Ceza Hukukçu Yılmaz Yazıcıoğlu, kararın ardından erişim engelinin kalkması gerektiğini söyledi.

Yazıcıoğlu, şöyle konuştu:

"TİB’in yaptığı işlem hukuka aykırıydı, hatta görevi kötüye kullanmaydı. Çünkü bizim kanunlarımızda başkanlığa verilmiş genel olarak engelleme, kapatma yetkisi yoktu. İdari tasarrufu olduğu için Danıştay’a başvurmak gerekirdi. Müracaat üzerine hukuk devletine yakışmayacak bu kararın yürütmesi durduruldu. Herhalde hukuksuzluğa daha fazla sebebiyet verilmeyerek Twitter’a erişim imkanı sağlanacak.

Burada görevi kötüye kullanma olduğu için ilgililer gerekli yaptırımsal bakımdan da mücadeleyi yapacaklardır. Hukuka aykırı olduğu için varsa tazminat durumu da doğar.

Tebrik ederim. Türk yargısı için önemlidir, Türk hukuku için önemlidir. Türkiye’de hukuki bir yargı boşluğu olmadığını gösteriyor."

ARINÇ: KARARI UYGULARIZ

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kararla ilgili olarak “Mahkemenin verdiği kararı uygularız” diye konuştu.

KAPATILMASINA TEPKİ GÖSTERİLMİŞTİ

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kullanıcısı bulunan sosyal paylaşım sitesi Twitter, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Twitter’ın kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şöyle der, böyle der; beni ilgilendirmiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü görecekler” açıklamasının ardından kapatılmıştı.

Twitter'a girmek isteyenler, TİB’in "Bu internet sitesi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koruma tedbiri uygulanmaktadır" mesajıyla karşılaşmıştı.

Ancak kullanıcılar başka yöntemlerle Twitter'a girmeyı sürdürmüştü.

Twitter’ın kapatılması dünya gündemine de gelmişti. Avrupa Birliği ve ABD, yasağa tepki gösterilmişti.

Anayasa Mahkemesi'nde gündem Twitter

Anayasa Mahkemesi, Twitter'a erişimi engelleyen yasağın kaldırılmasına yönelik başvuruyu bugün gündemine almadı. Mahkeme, Twitter yasağını Cuma günü ele alacak.

Yüksek Mahkeme, önce Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin verdiği engellemenin yürütmesinin durdurulmasına yönelik kararın gerekçesini inceleyecek. İdare Mahkemesi, Türkiye İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Twitter'a getirdiği genel engellemenin "Hukuk devleti ilkelerine aykırı" olduğuna karar vermişti.

Anayasa Mahkemesi ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yasağın kaldırılması için yaptığı bireysel başvuruyu yerel mahkemenin kararına göre değerlendirecek. Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, "Twitter yasağının, İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yer aldığı üzere (Güvence Altına Alınan Serbest Seçim Hakkının Ağır İhlali) olduğunu" savundu.

"Zira Twitter yasağı ile siyasi partilerin, seçime katılacak partilerin ve oy verecek seçmenlerin kamuoyunu oluşturma, haberleşme ve iletişim hakkı engellenmiştir" değerlendirmesinde bulunan Tanrıkulu, bu nedenle tüketilecek bir iç hukuk yolu olmadığından ve ihlal devam ettiğinden seçim öncesi tedbir kararı verilmesi amacıyla avukatı aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
DURGUN
DURGUN - 9 yıl Önce

MAHKEME KARARI VARDA TAMAM KİM UYACAK?

SIRADAKİ HABER