VATANDAŞA ZAM BAŞBAKANA YENİ UÇAK!

ATA, ANA, GAP ve DAP uçaklarından sonra Başbakan için bu kez de Airbus A330 geliyor. Ama uçak gelmeden önce 5 uçak için devasa hangar inşa ediliyor.

VATANDAŞA ZAM BAŞBAKANA YENİ UÇAK!
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,ÖTV’deki rekor zammı savunmak için yurttaşa “Kardeşim sigarayı içmezsin, olur biter. Alkolü daha az tüketirsin olur biter. Kalkıp da Porsche kullanacağına Fiat’a bin. Biraz daha düşür harcamayı” çağrısında bulunurken, Erdoğan’a alınan Airbus A330 uçak için şimdi de “devasa hangar” yapılıyor. Önümüzdeki yıl gelecek yeni uçağın yanı sıra ANA, ATA, GAP ve DAP uçaklarına da evsahipliği yapacak olan hangar, neredeyse bir futbol sahası büyüklüğünde.

Avrupa’da yaşanan krizin Türkiye’yi etkilememesi için faturayı rekor düzeydeki ÖTV, doğalgaz ve elektrik zamlarıyla yurttşa çıkaran hükümet, “kendi rahatından ödün vermiyor.” Başbakan Erdoğan’ın partisinin Kızılchamam kampındaki “Kalkıp da Porsche kullanacağına Fiat’a bin” sözlerinin hemen ertesi günü kampa katılan milletvekillerinin kullandığı lüks arabalar dikkat çekerken, Ankara’da Başbakan Erdoğan ve “devlet büyükleri” için gözlerden uzakta bir de devasa “uçak hangarı”inşa ediliyor. Esenboğa Havaalanı arazisi içerisinde yapımı süren “Devlet Hava Araçları Hangarı” devletin makam uçaklarına evsahipliği yapacak. Önümüzdeki yıl tamamlanması beklenen hangarda, ATA, ANA, GAP ve DAP uçakların parkedilecek, bakım ve onarımları burada yapılacak.

A330 başka yere sığmadı!

Hangarın yapılma gerekçesi ise ilginç. Edinilen bilgilere göre, Başbakan Erdoğan'ın yurtdışı gezilerinde daha büyük bir uçağa gereksinim duyması nedeniyle bir süre önce alımına karar verilen A330’un parkedileceği bir hangarın bulunmaması, yeni hangarın yapımını zorunlu hale getirdi.

Yeni uçak gelmeden bitecek

Halen kullanılan uçaklardan daha uzun menzilli ve büyük gövdeli olan Airbus A330’un alımı için Başbakanlık ve Türk Hava Yolları (THY) arasında bir süre önce anlaşma sağlanmıştı. VIP donanımlar hariç 200 milyon dolar olan Airbus A330, vergilerden muaf tutulduğu için örneklerine göre “daha ucuza” gelecek. İki yıl önce yapılan düzenlemeyle genel ve özel bütçeli bütün idarelere yapılan motorlu taşıt teslimi ve kiralanması, her türlü vergiden istisna tutulmuştu. THY tarafından alınacak uçağın bakım ve işletmesi THY tarafından, giderleri ise Başbakanlık tarafından karşılanacak. Halen içerisinde VIP düzenlemeleri yapılan ve güvenlik aksesuarlarıyla donatılan uçağın önümüzdeki yıl teslim edilmesi bekleniyor. Böylece yeni uçak, gelir gelmez yeni hangarına çekilecek.

Devletin VIP uçak havuzunda halen ATA, ANA, DAP ve GAP uçakları bulunuyor. Bu uçaklar Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı ile Başbakan’ın izniyle bir bakan veya özel temsilci tarafından kullanılabiliyor.
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER