YENİ MEMUR ZAMMI İLE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI KAÇ PARA OLDU

Hakem heyetinin kabul ettiği zam oranı ile en düşük memur maaşı 1.765 lira oldu.

YENİ MEMUR ZAMMI İLE EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI KAÇ PARA OLDU

İşte kuruşu kuruşuna memur maaşları

2.5 milyon memur, hakem heyetinin 4 artı 4’lük zam kararıyla ortalama 76 liralık artışla yetinmek zorunda kaldı.

Memurun zam maratonu 0,5 puanlık hakem zammıyla tamamlandı. İki yıllık toplu sözleşme sürecinde son noktayı Kamu Çalışanları Hakem Heyeti, koydu. Karar, beklendiği gibi 6’ya karşı 5 oyla alındı. Hakem heyeti, 5 günlük toplantının sonunda hükümetin teklif ettiği yüzde 3,5 artı 4’lük 2012 zammını yarım puan artırdı, 2013 zammına ise dokunmadı. Heyetin verdiği zammın Maliye’ye ek maliyeti 500 milyon lira, en düşük devlet memuruna katkısı ise sadece 8 lira 16 kuruş oldu. Hakem heyeti, ilave zam yapmamış olsaydı, en düşük memurun maaşına ilk 6 ay için 65 lira yerine 57 lira zam gelecekti.

ORTALAMA 154 LİRA ZAM

BUGÜN’ün yaptığı hesaplamalara göre halen aile ve çocuk yardımı dahil 1633 lira olan en düşük devlet memurunun maaşı ocak ayı itibariyle 1698 liraya, temmuzda da 1766 liraya çıkacak. Zamla birlikte halen 1894 lira olan ortalama memur maaşı ise ocakta bin 969 liraya, temmuzda da 2 bin 48 liraya çıkacak. Ortalama memur maaşında yapılan artış ise yıllık 154 lirayı bulacak. Hakem heyetinin dünkü kritik toplantısı öncesinde adeta taktik savaşı yaşandı.

TAKTİK SAVAŞI YAŞANDI

KESK ve Türkiye Kamu-Sen, hakem heyetinin zammı artırmaya yönelik iradeyi ortaya koyamadığını, üstelik bunu da toplantılarda deklare ettiği gerekçesiyle, son oylamaya katılmak istemedi. İki konfederasyon Memur-Sen’e de toplantıya katılmaması yönünde çağrı yaptı. Ancak Memur-Sen daha önce toplu sözleşme masasında ve kurul toplantılarında kazanılmış hakları kaybetmemek için toplantıya gireceğini açıkladı.

 MAHKEME YOLU KAPALI

Hakem heyetinin açıkladığı zam kesin olduğu için zamma itiraz edilemiyor ve dava açılamıyor. KESK toplantı daha devam ederken eylemlere başladı. Memur sendikaları yeni eylemlere hazırlanıyor.

++++Bu memurlar ek 680 lira zam aldı.

Milyonlarca memur bu yıl alacağı 60-70 liralık zam için aylardır mücadele verirken belediyelerle il özel idarelerinde çalışan 110 bin memura adeta piyango vurdu. Yetkili sendika olarak hizmet kolu görüşmelerine katılan Memur-Sen'e bağlı Bem-Bir-Sen, 11 sendika arasında toplu sözleşme imzalayan tek sendika oldu. Sendika, attığı imzayla Cumhuriyet tarihinde ilk hizmet kolu sözleşmesini imzalayan memur sendikası unvanını da elde etti.

ÇELİK VE TURBAY İMZALADI

Belediye ve Bem-Bir-Sen Başkanı Mürsel Turbay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in Meclis'te imzaladığı sözleşme daha önce bazı belediyelerde uygulanan sosyal denge tazminatı, ikramiye ve fazla çalışma gibi haklarda ilerleme sağlanmış oldu. İşte o sözleşmedeki ek zam ve ilave haklar:

YILDA İKİ İKRAMİYE VAR

* Bütçe gelirinin yüzde 10'undan fazla borcu olanlar hariç tüm belediye ve özel idareler çalıştırdıkları memurlara en yüksek devlet memurunun yüzde 100'ü oranında sosyal denge tazminatı ödeyecek.

* Her ay maaşla birlikte ödenecek bu tazminatın zamsız tutarı 628 lira. Memurlara yapılacak yüzdelik zamla birlikte bu rakam yaklaşık 680-700 liraya ulaşacak.

* Çalışanların yüzde 10'una (22 bin kişi) yılda iki kez ikramiye verilecek. Bu ikramiye büyük şehirlerdeki personele 2 bin 382 lira, diğerlerine ise 1654 lira olarak ödenecek. İkramiye performansa dayalı.

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ

* Fazla çalışma ücreti verilen belediyelerdeki nüfus sınırı 250 binden 200 bine düşürüldü. Böylece nüfusu 200 bin olan belediyelerde görev yapan zabıta ve itfaiye çalışanları da fazla çalışma ücreti alabilecekler.

SÖZLEŞMELİYE OTOMATİK ZAM

* Sözleşmeli olan 17 bin 800 yerel yönetim çalışanın zam kararı belediye meclislerinden alındı, normal zam prosedürüne bağlandı. Artık otomatik verilecek zam 150 ile 300 lira arasında değişecek

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
zırterenköy
zırterenköy - 11 yıl Önce

"KAYINÇO'YA DA YARIM PUAN ZAM MI ?.."Memur zammı sonunda belli oldu ve biz de hayal kırıklığına uğradık!..Çünkü tüm memurlar gibi,Kayınço’ya da yarım puan zam yapılmış ve artış yüzde 4 olarak kesinleşmişti…Hemen kağıdı kalemi elimize alıp hesabımızı yaptık…28 Bin Dolar maaş alan bir kayınçoya,yüzde 4′ten, ne yazık ki bin 120 Dolar gibi komik bir zam yapılmıştı!..Kayınço ne yapsın bu zammı?..Bin 120 Dolarla hangi giderini karşılasın?..Zamdan sonra eline geçen para 29 bin 120 Dolar,yani 30 bin Dolar bile değil!..Bu hangi vicdana sığar?..Biz bir kez daha mazlumun yanında yer alıyor ve haksızlığa karşı çıkıyoruz!..Herkes şunu iyi bilsin ki,kayınçolar sahipsiz değil!..Kimse kayınçoları geçim sıkıntısına mahkum edemez!..ZIRTwww.zirterenkoy.com

öğretmen
öğretmen - 11 yıl Önce

Bugün bir toplantıya katıldım Dikkat ettimde toplantıdaki kişilerin %80'inin saçlarına aklar düşmüştü.Acaba hangi meslek gurubuydu!

SIRADAKİ HABER