YENİ YIL İLE BİRLİKTE ZAM YAĞMURU DU DA BAŞLADI

Tüm alkollü içkilerde asgari maktu vergi tutarı yaklaşık yüzde 15 artırıldı. Tütün ürünlerinde de paket başına asgari maktu vergi 4,20 liradan 4,42 liraya yükseltildi. Ayrıca elektrik fiyatlarına da zam geldi.

YENİ YIL İLE BİRLİKTE ZAM YAĞMURU DU DA BAŞLADI
Yeni yıl zamlarla geldi, hangi ürünler zamlandı? Vatandaş yeni yıla vergi zammıyla uyandı. Hükümet, sigara ve alkol üzerinden aldığı vergi oranlarını artırırken, cep telefonlarının ilk satışından alınan vergi de yüzde 33 artışla 120 liradan 160 liraya çıktı. Elektrik fiyatları da bugünden geçerli olmak üzere yüzde 6.8 oranında arttı. 
Bakanlar Kurulu Kararına göre, alkollü içkiler ve tütün ürünlerinde uygulanan ÖTV'de artışa gidildi. 
Değişikliğe ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
Buna göre, tüm alkollü içkilerde asgari maktu vergi tutarı yaklaşık yüzde 15 artırıldı. 
Tütün mamullerinde uygulanan ÖTV'de de artışa gidildi. Buna göre, paket başına asgari maktu vergi 4,20 liradan 4,42 liraya yükseltildi. Paket başına maktu vergi de 19,68 kuruştan 24,68 kuruşa çıkarıldı. 

CEP TELEFONUNDA VERGİ ARTTI, ELEKTRİK DE ZAMLANDI
Cep telefonlarında adet başına uygulanan 120 liralık vergi de 160 liraya çıkarıldı.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da, elektrik fiyatlarını yüzde 6,8 oranında artırdı.
 
Bazı mallara uygulanan KDV, ÖTV ve asgari maktu tutarlarının artırılmasına ilişkin bakanlar kurulu kararı bugünkü Resmi Gazete'te yayımlanarak yürürlüğe girdi.Buna göre sigara ve tütün ürünlerinde hem maktu vergi hem de asgari maktu vergi artırıldı.
 
Nispi vergiler ise değişmedi. 
 
Sigaradan alınan asgari maktu yüzde 5,1; maktu vergi yüzde 25 arttı. Bira, rakı ve şaraptan alınan maktu vergilerdeki artış oranı ise yüzde 15 oldu.
 
KARARI ŞİRKETLER VERECEK
Hükümetin, sigara üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) yaptığı artışın sigara fiyatlarına 50 kuruş ila 1 lira arasında zam olarak yansıyacağı hesaplandı.
 
Bugün yürürlüğe giren ÖTV artışlarının özellikle ucuz sigara fiyatlarını yükseltmesi öngörülürken, şirketlerin pazar rekabetini göz önüne alarak vergi artışının bir bölümünü kendilerinin üstlenebileceği belirtiliyor. 2015 yılında sigara üzerinden alınan ÖTV ve KDV gelirinin 27 milyar liraya ulaştığı tahmin edilirken, bugünkü vergi artışıyla Maliye'nin ilave 2.7 milyarlık vergi geliri elde etmesi öngörülüyor.
 
3 KALEMİN YÜKÜ 22.6 MİLYAR
 
Hükümet, emekli zammı, asgari ücret teşviki, yem ve gübrede KDV indirimi gibi harcamalar nedeniyle artan giderleri karşılamak üzere bugün alkollü içecekler ile tütün ve tütün ürünleri üzerinden aldığı vergi oranlarını enflasyonun ötesinde artırdı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan 100 liralık zam yıllık 10.5 milyar; asgari ücret teşviki 9.7 milyar; gübre ve yemde KDV indirimi 2.4 milyar olmak üzere 22.6 milyar yük getirdi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER