YGS isyanı çığ gibi büyüyor

Hatay’daki YGS protestosunda AKP’ye ve ÖSYM’ye öfke vardı. Hatay Halkevi ve Liseli Genç Umut’un çağrısıyla yapılan eyleme 3 bin kişi katıldı. Eylemde ÖSYM Başkanı’nın yumurtadan maketi ile maç yapıldı, testler yırtıldı

YGS isyanı çığ gibi büyüyor
YGS skandalı protestolarına bugün bir yenisi daha eklendi. Hatay Halkevi ve Liseli Genç Umut’un çağrısıyla Hatay’da bugün yapılan YGS protestosuna 3 bin kişi katıldı.

YGS’deki şifre skandalına karşı yapılan eylem, Saray Caddesi’nde bulunan Kemancı Kafe önünden başladı. Saray Caddesi boyunca süren eylem Ulus Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla devam etti. Basın açıklaması boyunca “Şifreli eğitim istemiyoruz”, “YGS’nin şifresi cemaatin elinde”, “ÖSYM yıkılsın halı saha yapılsın”, “Fethullah bizi diskoya götür”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Ulus Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında öğrenciler yaşadığı sorunları anlatırken taleplerini sıraladı:
1-Şifre skandalını aydınlatmak için objektif bilim insanlarının, eğitim emekçisi sendikalarının, ilgili demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla bir komisyon oluşturulsun ve sürecin bu komisyon tarafından ayrıntılı bir şekilde incelensin.
2)ÖSYM Başkanı Ali Demir ve diğer sorumluların bir an evvel istifa etsin.
3)Yeni bir eğitim modeli oluşturma çalışmalarına başlansın ve bu süreçte eğitimin özneleri olan öğrencilere, velilere ve öğretmenlere söz, yetki ve karar hakkı tanınsın.

Taleplerin okunmasının ardından basın açıklaması son buldu. Basın açıklamasının ardından Ulus Meydanı’nda halaylar çekildi.

Ali Demir’in yumurtadan maketi ile maç yapıldı
ÖSYM Başkanı Ali Demir’in yumurtadan yapılan maketi eylem alanında yoğun ilgi gördü. Sürekli havaya atılıp tutulan maketle öğrenciler bir süre maç yaptıktan sonra maketi yaktı.

‘Abuzer Test Çözer’ de eylemdeydi
Yürüyüş boyunca “Abuzer Test Çözer” ismi koyulan bir liseli kısa skeçler yaptı. Yürüyüşün başında da Abuzer Test Çözer ile gençler hatıra fotoğrafları çektirdi. Abuzer Test Çözer eylem sonunda üzerine asılı bulunan cevap anahtarlarını yırtarak “Şifreyi çözdüğünü” duyurdu.

Eylem devam etti
Ulus Meydanında yapılan basın açıklaması ve halaylar sonrası eylem Saray Caddesi üzerinden Halkevi binası önüne dönülerek devam etti. Dönüş yolunda da yürüyüşe yoğun katılım oldu. Dönüş yolu boyunca da devam eden coşku Halkevi binası önünde çekilen halaylarla ve sloganlarla devam etti. Burada Halkevi ve Genç Umut adına yapılan konuşmalarda sınav sisteminin tamamen çöktüğü ve bu sürecin sorumlusunun AKP hükümeti ile cemaatlerin olduğu vurgulandı. KPPS’de çalınan sorular, polislik sınavında yapılan hileler, YGS’deki şifre skandalının bir tesadüf olmadığı belirtildi.

Testler yırtıldı
Konuşmalar sırasında çevre dershanelerde bulunan öğrenciler ellerindeki testleri yırtarak camlardan aşağıya attı. Testlerin camdan atılması sırasında “Sınavsız üniversite istiyoruz” sloganları atıldı. Eylem sonunda sınavlardaki adaletsizliğin hesabını sormak için 1 Mayıs’ta Halkevleri ve Liseli Genç Umut’la birlikte olma çağrısı yapıldı ve eylemciler çağrıyı büyük bir coşkuyla alkışladı.

Eylemin sonunda bir çağrı da 30 Nisan’da Antakya Açık Anfi’de yapılacak Redfest için yapıldı. Öğrenci Kolektifleri ve Genç Umut tarafından gerçekleştirilecek etkinlikte liseli müzik grupları ve Bandista müzik grubu sahne alacak.

YGS: YANDAŞ GİRİŞ SINAVI

GALATASARAY Lisesi önünde, bir grup liselinin, ‘YGS’nin size çağrıştırdıkları nedir? şeklinde hazırladıkları panoya, çevredeki gençler düşüncelerini yazdı. Yazılanlar arasında, ‘Yandaş Giriş Sınavı (YGS), eşitsizlik, güvensizlik, haksızlık, hırsızlık, bize de şifre verin, alçaklık, geleceksizlik, umutsuzluk gibi yorumlar dikkat çekti.

Bu arada kendilerini Dev-Lis olarak tanıtan bir grubun saat 14.00 sıralarında Galatasaray’da yaptığı açıklamada "Şifreleri koyanların tercih ettikleri öğrencileri, iyi üniversitelere sokmak adına, bin türlü algoritmalar geliştiren, eğitim sistemini düzeltmek adına tek bir satır düşünmeyip, bu şifrelere bin bir çaba harcayanlar, sistemin gerçek yüzünü ortaya koydular" denildi.

Türkiye Komünist Partisi’nin öncülüğünde bir grup, Beyoğlu’nda "cemaat"e yakın olduğu gerekçesi ile özel bir dershanenin önünde basın açıklaması yaptı. Daha sonra, Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmek üzere İstiklal Caddesi’nde YGS ile ilgili imza kampanyası başlattılar.

'Sorumlular bulunsun, hesap sorulsun’ yazılı imza metninde, "Şifre ve kopya iddiaları endişe vericidir. Milyonlarca liseli gencin ve ailelerinin hayatını doğrudan etkileyen bu sınavla ilgili şaibeler kabul edilemez" denildi.


Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER